[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
Dział Section 9 — PROSZĘ KLIKNĄĆ NA TYTUŁ / FOTOGRAFIĘ DANEGO EKSPONATU — UWAGA – UKAŻE SIĘ PIERWSZA FOTOGRAFIA – JEŚLI JEST W EKSPONACIE WIĘCEJ FOTOGRAFII – POCZEKAJ NA AUTOMATYCZNE PRZEWIJANIE ALBUMU FOTOGRAFI, LUB KLIKNIJ NA KOLEJNĄ KROPKĘ POD FOTOGRAFIAMI — KLIKNIĘCIE NA UKAZUJĄCE SIĘ FOTOGRAFIE MOŻE NIEKTÓRE Z NICH NA EKRANIE WYODRĘBNIĆ I ZWIĘKSZYĆ – PODWÓJNE KLIKNIĘCIE NA NIĄ MOŻE FOTOGRAFIĘ ZWIĘKSZYĆ ZNACZNIEGenealogia, Historia Rodziny, Genealogiczne Ślady i Pamiątki… Genealogy, Family History, Genealogical Traces and Mementos...

Stanisław Leszek Pieniążek (Wielcy Polskiej Genealogii) wpis do Wikipedii – materiały robocze zbierane od przyjaciół, do wykorzystania we wpisie w Wikipedii, dla dalszego jego uzupełniania, dziękujemy wikipedystom!

Zgłaszający Eksponat:
Portal Narodowa GA.PA
podziel się z innymi:

Stanisław Leszek Pieniążek (Wielcy Polskiej Genealogii)

Stanisław Leszek Pieniążek (ur. 2 grudnia 1939 w Sulejówku, zm. 27 września 2018 w Gdyni pochowany na cmentarzu “Srebrzysko”  w Gdańsku) – polski genealog, , współzałożyciel PTG Polskiego Towarzystwa Genealogicznego[1]. oraz Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego[2)

Życiorys i Rodzina

Urodził się jako syn Stanisława Pieniążka (19.11.1905 – 12.04.1983) i Janiny z Królak Pieniążkowej (25.01.1908 – 27.02.1979). Jego dziadkami byli Józef Pieniążek (19.03.1881-25.04.1962) i Zofia Pieniążek z domu Mroczek (26.03.1887-30.06.1967 oraz Stefan Królak (04.09.1859-1942) i Antonina Królak z domu Jankowska (1865-?).  Rodzinny dom przodków i parafia to Górzno w Ziemi Mazowieckiej. Jego brat stryjeczny to Norman Jan Pieniążek – polski i amerykański genetyk, również genealog, doktor nauk przyrodniczych, rodzonym bratem ojca Stanisława Pieniążka był Szczepan Pieniążek, profesor SGGW, późniejszy wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Zamieszkały na Wybrzeżu Gdańskim od 1945 r. Swoją karierę zawodową zaczynał od pracy w PLO Polskich Liniach Oceanicznych i PŻB Polskiej Żegludze Bałtyckiej, pływając po całym świecie, jako marynarz, steward, członek załogi. Po 40 latach pracy na morzu w roku 1996 przeszedł na emeryturę.

W 1963 r. ożenił się z Elżbietą Krela – ur. 08.11.1944 w Radomsku, zmarła 08.06.2007 w Warszawie. Urodzona w Radomsku podczas ucieczki matki z Warszawy po Powstaniu.  Od 1944 zamieszkała w Gdyni.  Z wykształcenia handlowiec. Pracowała w RSP (Robotniczej Spółdzielni Pracy) “Śnieżka” w Sopocie i w Poczcie Polskiej w Gdyni. Od 1993 roku na rencie inwalidzkiej. Lubiła kochać swój dom, córkę i wnuki, które do końca swojego życia wychowywała. Ich córka to Katarzyna Pieniążek urodzona 21.12.1976 w Gdyni. Wnuki Stanisława Pieniążka to Paulina Agnieszka Pieniążek urodzona 01.04.1994 w Gdyni, Piotr Tomasz Bieliński urodzony 11.11.1995 w Gdyni, oraz Magdalena Pieniążek urodzona 16.03.1999 w Gdyni.

Działalność genealogiczna

Był jednym z głównych twórców genealogii w Polsce, przez wielu określany jako legenda polskiej genealogii. Swoją działalność genealogiczną rozwijał w USA, gdzie w latach 1996-2000, wspólnie ze swoim stryjecznym bratem Normanem Pieniążkiem (genetyk, genealog), prowadził w USA w miejscowości Atlanta firmę PolishExpress, prowadzącą genealogiczne badania i usługi dla amerykańskiej Polonii. W roku 2000, ze względów rodzinnych, postanowił wrócić do Polski. Tu rozpoczął nawiązywać kontakty z polskimi genealogami, poświęcając resztę swojego życia na rozwój genealogii w Polsce.

KALENDARIUM GENEALOGICZNEJ DZIAŁALNOŚCI

Rok 2005 – Założyciel razem z Joanną Jendrzejewską oraz Anną Stachowską Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego PTG.
https://www.ptg.gda.pl/language/pl/2005-06-26-rejestracja-ptg/
– Na pierwszym spotkaniu organizacyjnym PTG wybrany został jego prezesem.
https://www.ptg.gda.pl/language/pl/2005-09-16-pierwsze-spotkanie-ptg/
– W czasie trwania Sesji Genealogicznej w Pelplinie w dniu 25 maja 2012 r. organizowanej przez Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne nadano Stanisławowi Pieniążkowi, Leszkowi Ćwiklińskiemu oraz ks. Anastazemu Nadolnemu tytuły honorowego członka Pomorskiego TG.
https://photos.app.goo.gl/c6ACejLRugKmzAr4A
https://photos.app.goo.gl/BuJvcmACwwGe6XpKA
– Brał udział w digitalizacjach zasobów metrykalnych w Archiwum Państwowym w Gdańsku (od 2010r) oraz Archiwum Diecezjalnym Warszawsko-Praskim(inne są też prawdopodobne)
https://genealodzy.pl/fotoalbum/displayimage.php?album=52&pos=9
https://photos.app.goo.gl/ZmtqVEaNsbEnpDgt6
– Koordynował i brał udział w indeksacjach zasobów metrykalnych w ramach Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego
– Pomysłodawca stworzenia pieśni opisującej środowisko genealogiczne … i tak powstał “Hymn Genealogów” (choć w zanadrzu był też w rytmie marsza)              https://www.youtube.com/watch?v=FZfq1-qFabg
– Organizator Ogólnopolskich Genealogicznych Spływów (razem z Krzysztofem Borowskim): Rospuda(2006) i innych.
– Organizator spływów “Jak co roku na Wdzie” dla genealogów z całej Polski. gdzie jego samotnia w Czarnej Wodzie była miejscem integracji środowiska.
– Twórca “Katalog zasobów metrykalnych” na stronie PolTG.
– Członek ostatniej załogi statku pasażerskiego “Batory.”
– Statystował jako członek załogi promu przy filmie “Ostatni rejs”. Wśród pamiątek miał oryginalne kadry z tego filmu.
I wiele innych historii.

Obecnie Towarzystwo jest wzorem prowadzenia działalności genealogicznej jako organizacja pozarządowa, utrzymywana ze składek członkowskich i darowizn, działająca na zasadzie wolontariatu. Koncentruje się głównie na dokumentach metrykalnych, ale indeksuje także cmentarze i pomniki. Prowadzi także działalność edukacyjną – organizuje wykłady o tematyce genealogiczno-historycznej, wraz z instytucjami kultury współorganizuje i prowadzi warsztaty genealogiczne dla mieszkańców Pomorza. Wreszcie, co jest symboliczne, organizuje porządkowanie terenów starych cmentarzy i opiekę nad zapomnianymi grobami.

 

Rok 2006 – zainicjował, wspólnie z Arturem Ornatowskim, powołanie ogólnopolskiego Polskiego Towarzystwa Genealogicznego.

W spotkaniu założycielskim w dniach 8-9 kwietnia 2006 wypracowano następującą historyczną deklarację:

Deklaracja Programowa

Celem powołania ogólnopolskiego towarzystwa genealogicznego jest propagowanie zajmującej dziedziny historii, jaką jest genealogia, historii nas i naszych przodków. Chcemy być obecni w szkołach, w archiwach, w radiu i telewizji oraz w prasie, by wszędzie gdzie tylko można dzielić się swoim doświadczeniem z innymi.
Chcemy propagować genealogię i wspierać aktywną pomocą wszystkich początkujących genealogów niezależnie od ich i ich przodków statusu społecznego czy wyznania religijnego.
Będziemy współpracować z władzami państwowymi i kościelnymi, by ułatwiać naszym członkom dostęp do archiwaliów.
Chcemy wyrobić w członkach towarzystwa świadomość bezcennych wartości historycznych wszelkich archiwaliów, które należy zachować w dobrym stanie jak najdłużej, tak by również następne pokolenia mogły z nich korzystać.
Będziemy tworzyli atmosferę współpracy w poszukiwaniach genealogicznych, dzielili się ze wszystkimi swoją wiedzą i osiągnięciami, pomagali mniej zaawansowanym.
Ogólnopolskie towarzystwo genealogiczne będzie organizacją otwartą dla wszystkich, organizacją miłośników genealogii niezależnie od wykształcenia,
wyznania i pochodzenia.
Sygnatariusze:
Tomasz Bogiel, Leszek Ćwikliński, Krzysztof Artur Dławichowski, Halina Dławichowska, Grażyna Anna Feltynowska, Adam Kamiński, Andrzej Kuziński, Mieczysław Lewandowski, Adam Nojszewski, Artur Ornatowski, Leszek Pieniążek, Jacek Piętka
Źródło – dokument z fotografią – wybór:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0LEHHBdEs22nbj7KvQMYBhjfP8t2REYTvNt4ndkhM6SvTiftin1nDCkzqmHWxwRH4l&id=100003651778734

lub z opisem nazwisk na fotografii: https://www.facebook.com/photofbid=779566935508358&set=ecnf.100003651778734

lub z podaniem, iż jest w albumie fotografii w głównym Wpisie Pamięci o Stanisławie Pieniążku Rodziny Polskich Genealogów: https://narodowa.pl/exhibits/niezwykly-genealog-stanislaw-pieniazek/

Strona Towarzystwa z informacjami, opisami, genealogicznymi bazami, forum, katalogu zasobów metrykalnych, itd.: https://genealodzy.pl

Informacje dodatkowe – będą uzupełniane.

Genealogia rodziny

Główne źródło rodzinnej genealogii to strona internetowa poświęcona rodzinie Pieniążków, z internetowym adresem: https://pieniazek.com/index.htm – strona Narodowa.pl Tadeusz Wysocki https://narodowa.pl  otrzymała zgodę od współtwórcy (razem z Stanisławem Pieniążkiem) i właściciela strony Pana Normana Pieniążka na publikowanie i wykorzystanie zawartości strony we wpisie w Wikipedii, oraz w każdym innym miejscu, między innymi informacji o życiorysie Stanisława Pieniążka.

Część strony poświęcona genealogii i życiorysowi Stanisława Pieniążka (przez niego samego spisanych) – z  podanego Indeksu Nazwisk (832 osoby):

Pieniążek Stanisław L (ur. 1939): https://pieniazek.com/GDPieniazekNJP_PL/Pieniazkowie_z_Gorzna_Frame.htm

Informacje podane na stronie – do wiadomości powszechnej:

Członkostwo w organizacjach genealogicznych

  • Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne
  • Polskie Towarzystwo Genealogiczne

 

Publikacje

Publikacje i publiczna pomoc (wybór)

REFLEKSJE absolwenta szkoły podstawowej wierszem pisane, [autor], wyd. Gdynia 2010, link: https://narodowa.pl/exhibits/tom-wiersz … pieniazek/

Sekrety Rodzinne, [słynny cykliczny program w TVP 1 poświęcony genealogii i historii rodzin znanych osób], badania przeprowadzali czołowi polscy genealodzy, w tym Stanisław Leszek Pieniążek – tu na fotografii w czasie badania rodzinnych korzeni znanej aktorki Hanny Śleszyńskiej (z albumu PTG): https://genealodzy.pl/fotoalbum/displayimage.php?album=27&pos=4

Artykuły prasowe i wpisy internetowe

Artykuły prasowe i wpisy internetowe (wybór)

Szukaj Przodków, [artykuł prasowy, też o powstaniu PTG Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego], wyd. miesięcznik “Nowe Witomino”, 7/2006, link: https://narodowa.pl/exhibits/pomorskie- … enealogia

Pożytki z Krewnych, [artykuł prasowy o działalności genealogicznej czołowych polskich genealogów Waldemara Fronczaka i Stanisława Pieniążka], dziennik “GW”,  6.10.2010, link: https://narodowa.pl/exhibits/pozytki-z-krewnych-artykul-prasowy-z-2010-roku-slynni-genealodzy-stanislaw-pieniazek-i-waldemar-fronczak/

Korzenie w cenie, [artykuł prasowy o Stanisławie Pieniążku i Marku Jerzym Minakowskim], wyd. tygodnik “Newsweek”, 24-30.06.2013 str. 82-83, link: https://www.newsweek.pl/geneaologia-pos … ek/7qn6789

Musimy pamiętać, że genealogia nie zna granic społecznych, [wywiad ze Stanisławem Pieniążkiem z 2013 r.], wyd. strona kwartalnika More Maiorum, 28.09.2018, link: https://moremaiorum.pl/musimy-pamietac- … eniazkiem/

Stanisław Pieniążek – Pożegnanie, [strona Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego Gniazdo – forum], 28.09.2018], link: http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?t=17539

Stanisław Pieniążek – Informacja o Odejściu, [autorka Izolda Wysiecka, strona FB, 28.09.2018], link: https://www.facebook.com/photo/?fbid=18 … 3651778734

Stanisław Pieniążek – Wspomnienie, [autor Artur Ornatowski], link: https://ornatowski.com/spoleczenstwo/lu … pieniazek/

Ciekawe genealogiczne pamiątki 

Ciekawe genealogiczne pamiątki (wybór)

Ksiądz Polski Patriota 1920 rok “Szczęść Boże Zjednoczonej Polsce!!!” jego wpis w księgach metrykalnych…, [pamiątka genealogiczna], link: https://narodowa.pl/exhibits/ksiadz-patriota-i-1920-rok-ksiegi-metrykalne/

“Ku pamięci narodowej i wiecznej potomności” – ciekawostki ze starych ksiąg metrykalnych mazowieckiego Stanisławowa 1687 r., {pamiątka genealogiczna], link: https://narodowa.pl/exhibits/ciekawostki-ze-starych-ksiag-metrykalnych/

Dla badaczy polskiej historii i genealogii ciekawy dokument ze Zbaraża z 1927 roku nazwany “Świadectwo żebraniny i umysłowości, [pamiątka genealogiczna], link: https://narodowa.pl/exhibits/swiadectwo-zebraniny-i-umyslowosci/

Instrukcja Kościelna z XIX wieku, [pamiątka genealogiczna], link: https://narodowa.pl/exhibits/instrukcja-koscielna-z-xix-wieku/

Granitowa tablica w maleńkiej wiosce na Kaszubach – zmiana wartości w narodzie – Kaszuby!, [pamiątka genealogiczna], link: https://narodowa.pl/exhibits/genealogiczna-zmiana-wartosci-w-narodzie-kaszuby/

Z dokumentów historycznych Polski – “Jak to było w dawnej Polsze – Dawne Obyczaje”, [pamiątka genealogiczna], link: https://narodowa.pl/exhibits/jak-to-bylo-w-dawnej-polsze-dawne-obyczaje/

Ksiądz, nie znając nazwiska rodziców, wpisał w księdze metrykalnej po prostu “Jak się zowią”, [pamiątka genealogiczna], link: https://narodowa.pl/exhibits/jak-sie-zowia-na-miejsce-nazwiska/

Genealogiczny Rodzynek: “O mój Jezu kochany, co ja gościom dam, nie mam nic w domu” – zapis z polskich ksiąg parafialnych 1850 r., [pamiątka genealogiczna], link: https://narodowa.pl/exhibits/rodzynek-z-ksiag-parafialnych-1850-r/

Pamiątka rodzinna ORDRE NATIONAL DU MERITE, [pamiątka rodzinna], link: https://narodowa.pl/exhibits/ordre-national-du-merite/

#

#

Tytuły, Odznaki, Dyplomy

# Genealog Roku 2015 – wręczony dnia 5.03.2016 na 13. urodzinach GENPOLU przez Tomasza Nitscha – zdjęcie w albumie fotograficznym Wpisu Pamięci Rodziny Polskich Genealogów o Stanisławie Leszku Pieniążku:

https://narodowa.pl/exhibits/niezwykly-genealog-stanislaw-pieniazek/ 

#

#

0

Autor wpisu: Tadeusz Wysocki Narodowa GA.PA https://narodowa.pl i Przyjaciele

 

 

 

 

 

Korespondencja

Website Project Created by RAW-CODE