[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic

Wstęp

“Zbierać przemijające okruchy przeszłości, bo z nich teraźniejszość, przyszłość i wytłumaczenie wszystkiego”

Powyższe motto pochodzi z pierwszej wersji wirtualnej galerii, może nawet galeryjki GA.PA (GAleria PAmiątek Rodzinnych/GAleria PAmięci) z 2002 roku (pierwsza próbna wersja ukazała się publicznie w 2019 roku, powstały w latach następnych inne, wzorowane na GA.PA strony www i jesteśmy z tego dumni), gdzie skierowaliśmy prośbę do innych o dzielenie się swoimi rodzinnymi pamiątkami i wspomnieniami. Ta pierwsza GA.PA była stworzona dzięki inspiracji przyjaciół z różnych części świata, którzy chcieli podzielić się z nami swoją pamięcią i prosili o utworzenie strefy www wolnej od jakichkolwiek organizacji i władzy. Dla uszanowania tych i innych dotychczas przesłanych eksponatów postanowiliśmy w 2022 roku reaktywować tę, w zaczynie wolną wirtualną galerię GA.PA, w nowej wersji. 

Liczymy na dalsze rodzinne pamiątki i wspomnienia przesyłane do wirtualnej galerii zbiorowej pamięci i wyobraźni GA.PA – od tych wszystkich dla których pieniądze czy władza są mniej ważne, a niezwykle cenną wartością życia jest szacunek dla bliskich i dzielenie się pamięcią z innymi.

Te okruchy rodzinnej przeszłości są częścią naszego narodowego dziedzictwa kulturowego i warto chronić je przed zapomnieniem.

_______________________________________________________________________________________________

“Zbiorowa Pamięć i Wyobraźnia” – Fragment tekstu o teorii na jednej ze stron galerii GA.PA:

“A wiec przewidywana nauka, w oparciu o takie rodzinne wspomnienia, pamiątki, obrazy, symbole, zwyczaje, natchnienia – powiada, że zbiorowa pamięć i wyobraźnia daje możliwość połączenia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Ale trzeba tu studzić oczekiwania innych, oczekujących na rodzaj wróżb dla każdego człowieka. Nie chodzi tu o przewidywania losów indywidualnych, ale prekognicje dotyczące przyszłości mniejszej grupy społecznej (włączając w to rodzinę, gdzie można przewidywać życie, zachowania twoich bliskich i twoich potomków), lokalnych społeczności, większej grupy społecznej lub narodu wobec różnych przyszłych zdarzeń – dla przykładu zachowania wobec wybuchu wojny (gotowość pomocy ofiarom wojny), kataklizmów, różnych zdarzeń społecznych, w tym konfliktów, czy reakcji wobec przedwyborczych obietnic i ich realizacji panującej i zmieniającej się władzy.”

_____________________

UWAGA – SPECJALNA PROMOCJA PRZEDŚWIĄTECZNA!

(zobaczymy na jaką ilość kolejnych świąt i sił starczy) – PRZYGOTUJCIE NOWE EKSPONATY- OD TERAZ GALERIA GA.PA NAGRADZA KAŻDY NOWY EKSPONAT SPECJALNĄ PAMIĄTKĄ “GOPR” – czyli pakietem rodzinnej pamięci bezpłatnego GA.PA “GENEALOGICZNEGO OCHOTNICZEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO” – autorom eksponatów w GA.PA zawsze służymy pomocą 7/24!

Każdy, kto doda nowy eksponat może liczyć na niezwykły prezent od galerii GA.PA – 1. W postaci (po raz pierwszy w historii) SADZONKI ŚWIĄTECZNEGO DRZEWA GENEALOGICZNEGO!, obejmującego dwa pokolenia wstecz w linii prostej – damskiej lub męskiej, licząc od zgłoszonych babci czy dziadka. Wystarczy dodać eksponat i równocześnie podać kilka niezbędnych informacji (lista podana jest niżej). Jeśli uda się stworzyć tę SADZONKĘ, GA.PA dostarczy również bezpłatną poradę, jak dalej tworzyć swojej rodziny drzewo genealogiczne – odkrywać historię swoich przodków i rodziny i mieć szansę przeżywania z tego tytułu uczuć niezwykłych, czego GA.PA nie chce nikomu zabierać. Nie wahajcie się, wiemy też, że były także w życiu przodków bardzo trudne momenty, nasze pokolenia musiały walczyć przez 123 lata ze światem zaborców, którzy za wszelką cenę likwidowali polskie narodowe tradycje kulturowe, a w XX wieku nasi przodkowie musieli przeżyć okrutne dwie wojny światowe, wreszcie po II Wojnie Światowej przetrwać 45 lat komuny w Polsce. Niektórzy z członków naszych rodzin ginęli, część w trudzie przeżyła. Nieśli oni przez pokolenia swoje smutki, ale też swoje miłości i pozytywne przeżycia.

Każda z rodzin zasługuje na najwyższy szacunek i pamięć o przodkach, dzięki którym trwamy w swoim doczesnym życiu. Każdy z nas niech zostawi ślady pamięci o przodkach, zanim one ulecą w niebyt. I dlaczego pamięć “zbiorowa”? Ponieważ od dziejów zarania człowiek przetrwał dzięki wzajemnym człowieczym więziom z innymi rodzinami – spójrz dziś życzliwym okiem na znajdujące się obok drzwi sąsiada – może za tymi drzwiami to jego rodzina w przeszłości ratowała twoją rodzinę i uratowała twoje istnienie?

To są zdania kierowane również do rodzin na całej naszej małej planecie – czy będą chcieli podzielić się z nami i z innymi swoją rodzinną pozytywną pamięcią?

Jeśli stworzenie przez galerię GA.PA takiej SADZONKI DRZEWA GENEALOGICZNEGO okaże się niemożliwe (przyczyny mogą być po stronie niedostępności niektórych danych, lub ich zniszczenia przez wiatr historii), GA.PA dostarczy inny prezent w postaci – 2. POCHODZENIE I ZNACZENIE RODZINNEGO NAZWISKA!, analizując źródła historyczno-etymologiczne – ponieważ, zgodnie z opracowaniami wybitnych polskich etymologów KAŻDE NAZWISKO niesie ze sobą wartość kulturową oraz etniczne dziedzictwo. GA.PA wykona bazową analizę i prześle ją zgłaszającemu eksponat, dla wzbogacenia wartości jego i jego bliskich życia i pochodzenia.

Zgłoszenia prosimy przesyłać, powołując się na swój nowy eksponat, poprzez wewnętrzną linię GA.PA i funkcję KONTAKT. Uwaga – korespondencja ta i dostarczane przez GA.PA analizy nie będą ogłaszana publicznie.

Lista informacji niezbędnych do przystąpienia przez GA.PA do opracowania danej SADZONKI DRZEWA GENEALOGICZNEGO (im więcej GA.PA otrzyma informacji, tym jest większa szansa na odnalezienie przodków):

1. Imiona i Nazwiska Dziadków

2. Ich rok urodzenia (mogą być lata przybliżone, jeśli dokładne nie są znane)

3. Ich miejsce urodzenia (choćby przybliżone, GA.PA postara się z historycznymi źródłami ustalić/potwierdzić rodzinną parafię i rodzinne gniazdo)

4. Decyzję, czy GA.PA ma przeprowadzić badanie po linii żeńskiej, czy męskiej, drugi rodzaj badania wymaga zgłoszenia drugiego nowego eksponatu.

———-

Równocześnie Galeria Narodowa GA.PA zakłada organizację cyklicznych KONKURSÓW NA NAJLEPSZY EKSPONAT w POSZCZEGÓLNYCH TEMATACH, w którym udział weźmie też każdy nowy eksponat przesyłany do galerii, nawet najmniejszy okruch pamięci rodzinnej. Dziękujemy i zapraszamy wszystkich chcących odkrywać bezcenne rodzinne znaki czasu, bo “Z tych okruchów pamięci teraźniejszość, przyszłość i wytłumaczenie wszystkiego”:

1

Nasze plany na rok 2022 i lata następne – nowe wersje wirtualnych galerii dzielenia się pamięcią z innymi: Galeria Narodowa GA.PO – Galeria Podróży – oto link do pierwszej listy eksponatów i ich zawartości z technologicznie przestarzałej już wersji galerii GA.PO z 2002 roku (przepraszamy za jakość strony): https://old.narodowa.pl/ga_po/lista.htm. Obok nowej wersji GA.PO planujemy w przyszłości wskrzeszenie również innych wirtualnych galerii takich jak Narodowa GA.MI, Narodowa GA.ART, itp.

Uwagi o nawigacji w galerii GA.PA: Aby zobaczyć dany eksponat kolejno dotykaj / klikaj raz na daną fotografię czy jej opis. Aby w danym eksponacie powiększyć daną fotografię czy skan i tak dalej – dotknij / kliknij dwa razy. Uwaga o wolności w galerii GA.PA – tu nie ma żadnej oceny innych przy umieszczaniu eksponatu w galerii – tu zgłaszający eksponat jest jego twórcą i może w zawartość swojego eksponatu ingerować w każdym czasie i miejscu.

______________________________________

Kilka uwag o może dość niejasnym Polu Zmysłów – Komunikatorach w galerii GA.PA: pole to jest propozycją, zaczynem, ideą przyszłych funkcji w galerii GA.PA w ramach Rodzinnej Zbiorowej Pamięci i Wyobraźni, w ramach wspólnego kreatywnego rozwoju – również w oczekiwaniu na inne propozycje otrzymywane od odwiedzających galerię. NA DZIŚ MOŻNA ZAPROPONOWAĆ KAŻDEMU ODWIEDZAJĄCEMU GALERIĘ GA.PA PRÓBĘ ODCZUWANIA EKSPONATÓW WYMIENIONYMI ZMYSŁAMI, NA JUTRO, CZY TO BĘDZIE ZA KILKA, KILKADZIESIĄT, KILKASET CZY WIĘCEJ LAT WYKORZYSTYWANIE NOWO ODKRYWANYCH  ZMYSŁÓW (ponieważ życie nigdy nie kończy się tu i teraz), ORAZ NOWO ODKRYWANYCH TECHNOLOGII WIDZENIA RZECZY – DLA PRZYKŁADU REALNE ODTWORZENIE PRZEDMIOTU, JEGO HISTORII, CZY ŻYCIA PRZODKÓW.

Jeśli teraz osoba zgłaszającą swój eksponat do galerii GA.PA tego Pola przy swoim Eksponacie sobie nie życzy – jest w galerii możliwość jego wyłączenia w momencie zgłaszania eksponatu. 

________________________________

 

Pierwsi przyjaciele – sympatycy wirtualnej galerii Narodowa GA.PA:

Szczęśliwie odnaleziony po 20 latach przyjaciel Adrian Markowski – jego prasowy wywiad na temat galerii GA.PA – CRN – COMPUTER RESELLER NEWS 06.09.2004 “OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” https://crn.pl/artykuly/ocalic-od-zapomnienia/

Sympatyk 2002-2022: Marek Bogatek, Sydney, Australia

Donator Eksponatów 2002+: Tadeusz Sokołowski, Warszawa


#NarodowaGaleriaPamiątekRodzinnych #WirtualnaGaleriaWspólnaPamięćiWyobraźnia

chcesz wiedzieć więcej początkach GALErII NARODOWA GA.PA?

Website Project Created by RAW-CODE