[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
Dział 2Wspomnienia Pamiątki - Książki, Czasopisma, Powidoki...

Historyczne Pisemka – Listy Polskie z Dalekiego Wschodu… – Wujek Wicek i jego ukochana Mandżuria, 1918 – tygodnik LISTY POLSKIE Z DALEKIEGO WSCHODU oraz miesięcznik ECHO GALEKIEGO WSCHODU w języku polskim i japońskim

Zgłaszający Eksponat:
M.M.W.
podziel się z innymi:

Witamy,

chcielibyśmy podzielić się z innymi w Wirtualnej Galerii Narodowa GA.PA starymi pisemkami z Mandżurii zachowanymi w domu po naszym wujku Wincenty Skorka:

Prosimy o umieszczenie w galerii Narodowa GA.PA naszego wpisu:

Wujek Wicek ( Wincenty Skorka ) i jego Mandżuria

1. “TYGODNIK Listy Polskie z Dalekiego Wschodu, Organ Polskiej Rady Dalekiego Wschodu i Wschodniej Syberii”, Charbin (Harbin), róg Prawleńskiej i Głuchej, Lokal “Gospody Polskiej”,
No 13/22 z 18.09.1918 r. oraz No 14/23 z 25.09.1918 r.

2. “ECHO DALEKIEGO WSCHODU, Miesięcznik Narodowy Poświęcony Sprawom Polskim Na Dalekim Wschodzie”, Tokyo, Japonia,
No. 6 z 1.01.1922 r. oraz No. 9 z 1.04.1922 r.

Jakimś cudem uratowały się w domu przez te wiele lat XX i XXI wieku te cztery pisemka. Bardzo ciekawa zawartość. Tygodnik odbijany litograficznie w “Litografji Sztabu Redaktor Wł. Homan”, Miesięcznik już o wiele bogatszy ilustracyjnie, dużo pamiątek z Polski i z dawnej i bieżącej kultury Japonii, drukowany w języku polskim i japońskim.

Ta pamiątka rodzinna jest po Wujku Wicku Skorku, który walczył, a potem żył w Mandżurii (wojna Rosji z Japonią o terytoria w Azji – Korea, Mandżuria 1904-1905), oraz potem jako wysokiej klasy inżynier budował kolej transsyberyjską. Po powrocie w 1920 rokuz Azji do niepodległej Polski już do końca życia fascynował się buddyzmem, kulturą Chin, Mongolii i Japonii. To musiały być niesamowite dzieje Polaków w XX wieku, rzuconych przez historię do Mandżurii i Japonii, gdzie jako obywatele Rosji (Polska była wtedy częścią Rosji) musieli walczyć o zupełnie nie swoje interesy narodowe, a potem, kiedy musieli tam zostać i żyć, utworzyli w Mandżurii i Japonii Polonię. Kultywowali w Mandżurii polską kulturę, zakładali polskie stowarzyszenia i wydawnictwa. A po powrocie do Polski, odwrotnie, z olbrzymim sercem i już do końca życia kultywowali w niepodległej Polsce kulturę Azji i Buddyzm – religię Dalekiego Wschodu.

To jest przykład połączenia polskiej kultury i religii chrześcijańskiej z tak wtedy daleką kulturą Dalekiego Wschodu i religii buddyjskiej.

Do dziś w pamięci rodzinnej zachowały się okruchy przeszłości, iż wujek Wicek po powrocie z Azji przejechał do Polski, do Włoch pod Warszawą, z kucharzem Chińczykiem, co było dla wielu znajomych olbrzymią niespodzianką. Mieszkańcy Włoch, tuż przed wojną, pamiętali go jako wąsatego starca, przechadzającego się po Włochach i ubranego na sposób chińskiego mandaryna, zwali go Czang Kai-Szek.

W załączeniu skany kilku stron tych pisemek, oraz 2 fotografie wujka Wincentego Skorka:

1. Wincenty Skorka w Harbinie, Mandżuria, 2007 rok.

2. Wincenty Skorka po powrocie do Polski, do Włoch pod Warszawą, 1920 rok.

Za możliwość krótkiego wspomnienia o wujku Wicku i jego pisemkach z Mandżurii i Japonii, i podzielenia się tym z innymi w galerii Narodowa GA.PA dziękujemy!

Ku pamięci wszystkich polskich rodzin, których los rzucił ponad 100 lat temu do Mandżurii, którzy kultywowali tam polską kulturę i tradycję, i których wielu członków rodzin tak zostało i już do niepodległej Polski nie wrócili.

M.M.W.

 


KORESPONDENCJA :


 

8.

Uwaga redaktora galerii – wszyscy, który prosili o kserokopie tych pisemek, po otrzymaniu ich próśb kserokopie te otrzymali.

tw

_______________________________________________________________________________________________

7.

— Treść oryginalnej wiadomości —
Temat: DOTYCZY DZIADKA WALCZĄCEGO W WOJNIE MANDŻURSKIEJ
Data: Thu, 20 Sep 2012 19:47:11 +0200
Nadawca: Wiesława Proga <wiesia 291 @ wp.pl>
Adresat: <dho@dho.com.pl>
Kopia: Wiesława Proga <wiesia291 @ wp.pl>

Szanowny Panie obecnie mam identyczny problem jak Pan siedem lat temu ,niestety nie mam żadnego punktu zaczepienia w odnalezieniu losów mojego dziadka , być może Pan obecnie ma jakąkolwiek wiedzę w jakich źródłach mógłbym tego szukać ( instytuty ? archiwa ? adresy internetowe ?) jeżeli tak to w jakich? Za każdą informację będę bardzo wdzięczny .

Pozdrawiam,

Grzegorz Proga

 


6.

—– Original Message —–
From: Romuald Oziewicz
To: dho@dho.com.pl
Sent: Friday, June 18, 2010 2:53 PM
Subject: Charbin , Mandżuria- POLONIA CHARBIŃSKA.

Dzien dobry,

Natrafiłem na ten bardzo ciekawy tekst. Urodziłem się w Charbinie w 1950 roku i wyjechaliśmy jako jedni z ostatnich z kolonii polskiej we wrześniu 1952.

Mieszkam w Szczecinie, gdzie działa od ponad 20 lat Klub Charbińczyków, prezesem jest Pan dr. Leonard Spychalski .

Blisko współpracujemy z Książnica Pomorska w Szczecinie ( Pani Cecylia Judek).

Sam zbieram materiały o naszej Polonii w Charbinie. Jeżeli można prosić o kopie tych czasopism to bardzo będę wdzięczny.

Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedz.

Romuald Oziewicz


5.

—– Original Message —–
From: maria romanow
To: dho@dho.com.pl
Sent: Friday, October 19, 2007 6:43 PM
Subject: Informacja i prośba…

Wielce Szanowni Państwo,

Nazywam się Andrzej Romanow, jestem prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, historykiem prasy i autorem książek z tejże dziedziny nauki. Od pewnego czasu zbieram materiały dotyczące dziejów prasy polskiej w Harbinie. Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyby Państwo zechcieli udostępnić mi xero załączonych numerów „Listów Polskich z Dalekiego Wschodu” oraz „Echa Dalekiego Wschodu”. Oczywiście zobowiązuję się pokryć wszelkie koszta z tym związane.

Proszę przyjąć wyrazy wysokiego szacunku

Andrzej Romanow


4.-

—– Original Message —–

From: Witold Stańczuk

To: dho@dho.com.pl

Sent: Wednesday, October 19, 2005 6:41 AM

Subject: Mandżuria 1905

 

Witam

Wielkie dzięki za zamieszczenie choć trochę informacji z tamtego okresu z Mandżuria.

Mojej rodziny losy również zostały związane z Mandżurią. Mój Dziadek został wcielony do wojska i skierowany na tereny Mandżurii w okresie 1904r Oczywiście z wojska ruskiego nigdy już nie wrócił – tam pozostał. Nasza babcia wraz z dziećmi wyjechała również do Mandżurii ale wrócili ok. roku 1918.

W chwili obecnej kompletujemy dokumentacje rodzinną z tamtego okresu.

Jeśli Szanowny Pan posiada informacje o Polakach z okresu 1904 – 1920 proszę o ksero.

Wielkie dzięki.

 


3.-

From: Piotr Szczepaniak piotr.szczepaniak1 @ neostrada.pl
To: dho@dho.com.pl
Sent: Thursday, July 08, 2004 12:32 PM
Subject: Harbin

Witam,

Natrafiłem na stronę poświęconą krótkiemu wspomnieniu o Państwa Wujku Wicku i przywiezionych przez Niego z Harbinu eksponatach. Jestem dziennikarzem, pracuję obecnie nad projektem reportażu filmowego z Chin – jednym z głównych tematów będzie historia polonii polskiej w Mandżurii. Zakładam, że w filmie – poza zdjęciami z Harbinu i wypowiedziami osób, które, być może, jeszcze pamiętają wspólne z Polakami życie w tym odległym zakątku świata – pojawią się także wypowiedzi żyjących jeszcze harbińczyków lub ich bliskich, którzy mają jakieś pamiątki, wspomnienia, notatki czy zdjęcia…

Proszę o kontakt w celu wymiany poglądów. Będę wdzięczny za każdą pomoc w zdokumentowaniu tego interesującego i mało znanego szerszemu gronu tematu.

Pozdrawiam
Piotr Szczepaniak


2. –

#Galeria NARODOWA GA.PA
www.narodowa.pl

Do: Maria Dybowska

Pani Mario, z radością informujemy, że już mamy w ręku te dwa Tygodniki LISTY POLSKIE Z DALEKIEGO WSCHODU (Charbin, Nr 13/22 z 18.IX.1918 i Nr 14/22 z 25.IX.1918) oraz dwa Dwutygodniki ECHO DALEKIEGO WSCHODU (ECHO OF THE FAR EAST) (Tokyo, Nr 6 z 1.I.1922 oraz Nr 9 z 1.IV.1922) wydawane równocześnie w j. japońskim.
Oddajemy do wykonania odbitek ksero w poniedziałek 5.IV.2004 rano – sądzimy więc, że będą gotowe do odbioru w południe tego wiosennego dnia.


1. –

Sent: Thursday, April 01, 2004 10:40 AM
Subject: Re: Polska

Od: Galeria GA.PA

Pani Mario,

Witamy i dziękujemy za mail.

Oczywiście wszystkie te pamiątki są gotowe do podzielenia się z innymi – taka jest zasada internetowej galerii GA.PA

Jutro postaramy się odbić na xero te niezwykłe tygodniki z Syberii – gdzie dostarczyć!? A może ktoś odbierze w naszym biurze:
Dom Handlowy Oprogramowania
ul. Żeromskiego 4a lok. 13
01-861 Warszawa
godz. 8.00 – 16.00 (ale jutro po godz. 10.00 bo trzeba odbić xero)

Pozdrawiamy, i informujemy, że te internetowe galerie mają coś w sobie z naszym przyjaciół – też etnografów – np. Wojtka Dąbrowskiego z Australii, Marka Bogatka z Australii (podróżnik, był związany również z Muzeum Azji i
Pacyfiku), itd.

Serdeczności,

Tadeusz Wysocki
www.narodowa.pl

 

—– Original Message —–
From: “Maria Dybowska” <mardyb8 @ wp.pl >
To: <dho@dho.com.pl >
Sent: Wednesday, March 31, 2004 5:13 PM
Subject: Polska

mardyb8 @ wp.pl tak się składa, że akurat piszę tekst o Harbinie I śladach polskich. Zajmuję się ogólnie Syberią, i nie tylko.

Komunikator galerii GA.PA - pole zmysłów - propozycja do wspólnego przemyślenia

  • Widok
  • Smak
  • Ciepło
  • Dźwięk
  • Dotyk
  • Balans
  • Zapach
  • Ból
  • TARDIS

Korespondencja

Website Project Created by RAW-CODE