[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
Dział Section 2 — Pamiątki Książki, Czasopisma, Mapy, Dokumenty, Powidoki...

Historyczne Pisemka – Listy Polskie z Dalekiego Wschodu… – Wujek Wicek i jego ukochana Mandżuria, 1918 – tygodnik LISTY POLSKIE Z DALEKIEGO WSCHODU oraz miesięcznik ECHO DALEKIEGO WSCHODU w języku polskim i japońskim

Zgłaszający Eksponat:
M.M.W.
podziel się z innymi:

Witamy,

chcielibyśmy podzielić się z innymi w Wirtualnej Galerii Narodowa GA.PA starymi pisemkami z Mandżurii zachowanymi w domu po naszym wujku Wincenty Skorka:

Prosimy o umieszczenie w galerii Narodowa GA.PA naszego wpisu:

Wujek Wicek ( Wincenty Skorka ) i jego Mandżuria

1. “TYGODNIK Listy Polskie z Dalekiego Wschodu Organ Polskiej Rady Dalekiego Wschodu i Wschodniej Syberii”, Charbin (Harbin), róg Prawleńskiej i Głuchej, Lokal “Gospody Polskiej”,
No 13/22 z 18.09.1918 r. oraz No 14/23 z 25.09.1918 r.

2. “ECHO DALEKIEGO WSCHODU, Miesięcznik Narodowy Poświęcony Sprawom Polskim Na Dalekim Wschodzie”, Tokyo, Japonia,
No. 6 z 1.01.1922 r. oraz No. 9 z 1.04.1922 r.

Jakimś cudem uratowały się w domu przez te wiele lat XX i XXI wieku te cztery pisemka. Bardzo ciekawa zawartość. Tygodnik odbijany litograficznie w “Litografji Sztabu Redaktor Wł. Homan”, Miesięcznik już o wiele bogatszy ilustracyjnie, dużo pamiątek z Polski i z dawnej i bieżącej kultury Japonii, drukowany w języku polskim i japońskim.

Ta pamiątka rodzinna jest po Wujku Wicku Skorku, który walczył, a potem żył w Mandżurii (wojna Rosji z Japonią o terytoria w Azji – Korea, Mandżuria 1904-1905), oraz potem jako wysokiej klasy inżynier budował kolej transsyberyjską. Po powrocie w 1920 rokuz Azji do niepodległej Polski już do końca życia fascynował się buddyzmem, kulturą Chin, Mongolii i Japonii. To musiały być niesamowite dzieje Polaków w XX wieku, rzuconych przez historię do Mandżurii i Japonii, gdzie jako obywatele Rosji (Polska była wtedy częścią Rosji) musieli walczyć o zupełnie nie swoje interesy narodowe, a potem, kiedy musieli tam zostać i żyć, utworzyli w Mandżurii i Japonii Polonię. Kultywowali w Mandżurii polską kulturę, zakładali polskie stowarzyszenia i wydawnictwa. A po powrocie do Polski, odwrotnie, z olbrzymim sercem i już do końca życia kultywowali w niepodległej Polsce kulturę Azji i Buddyzm – religię Dalekiego Wschodu.

To jest przykład połączenia polskiej kultury i religii chrześcijańskiej z tak wtedy daleką kulturą Dalekiego Wschodu i religii buddyjskiej.

Do dziś w pamięci rodzinnej zachowały się okruchy przeszłości, iż wujek Wicek po powrocie z Azji przejechał do Polski, do Włoch pod Warszawą, z kucharzem Chińczykiem, co było dla wielu znajomych olbrzymią niespodzianką. Mieszkańcy Włoch, tuż przed wojną, pamiętali go jako wąsatego starca, przechadzającego się po Włochach i ubranego na sposób chińskiego mandaryna, zwali go Czang Kai-Szek.

W załączeniu skany kilku stron tych pisemek, oraz 2 fotografie wujka Wincentego Skorka:

1. Wincenty Skorka w Harbinie, Mandżuria, 2007 rok.

2. Wincenty Skorka po powrocie do Polski, do Włoch pod Warszawą, 1920 rok.

Za możliwość krótkiego wspomnienia o wujku Wicku i jego pisemkach z Mandżurii i Japonii, i podzielenia się tym z innymi w galerii Narodowa GA.PA dziękujemy!

Ku pamięci wszystkich polskich rodzin, których los rzucił ponad 100 lat temu do Mandżurii, którzy kultywowali tam polską kulturę i tradycję, i których wielu członków rodzin tak zostało i już do niepodległej Polski nie wrócili.

M.M.W.

 


KORESPONDENCJA :


 

8.

Uwaga redaktora galerii – wszyscy, który prosili o kserokopie tych pisemek, po otrzymaniu ich próśb kserokopie te otrzymali.

tw

_______________________________________________________________________________________________

7.

— Treść oryginalnej wiadomości —
Temat: DOTYCZY DZIADKA WALCZĄCEGO W WOJNIE MANDŻURSKIEJ
Data: Thu, 20 Sep 2012 19:47:11 +0200
Nadawca: Wiesława Proga <wiesia 291 @ wp.pl>
Adresat: <dho@dho.com.pl>
Kopia: Wiesława Proga <wiesia291 @ wp.pl>

Szanowny Panie obecnie mam identyczny problem jak Pan siedem lat temu ,niestety nie mam żadnego punktu zaczepienia w odnalezieniu losów mojego dziadka , być może Pan obecnie ma jakąkolwiek wiedzę w jakich źródłach mógłbym tego szukać ( instytuty ? archiwa ? adresy internetowe ?) jeżeli tak to w jakich? Za każdą informację będę bardzo wdzięczny .

Pozdrawiam,

Grzegorz Proga

 


6.

—– Original Message —–
From: Romuald Oziewicz
To: dho@dho.com.pl
Sent: Friday, June 18, 2010 2:53 PM
Subject: Charbin , Mandżuria- POLONIA CHARBIŃSKA.

Dzien dobry,

Natrafiłem na ten bardzo ciekawy tekst. Urodziłem się w Charbinie w 1950 roku i wyjechaliśmy jako jedni z ostatnich z kolonii polskiej we wrześniu 1952.

Mieszkam w Szczecinie, gdzie działa od ponad 20 lat Klub Charbińczyków, prezesem jest Pan dr. Leonard Spychalski .

Blisko współpracujemy z Książnica Pomorska w Szczecinie ( Pani Cecylia Judek).

Sam zbieram materiały o naszej Polonii w Charbinie. Jeżeli można prosić o kopie tych czasopism to bardzo będę wdzięczny.

Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedz.

Romuald Oziewicz


5.

—– Original Message —–
From: maria romanow
To: dho@dho.com.pl
Sent: Friday, October 19, 2007 6:43 PM
Subject: Informacja i prośba…

Wielce Szanowni Państwo,

Nazywam się Andrzej Romanow, jestem prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, historykiem prasy i autorem książek z tejże dziedziny nauki. Od pewnego czasu zbieram materiały dotyczące dziejów prasy polskiej w Harbinie. Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyby Państwo zechcieli udostępnić mi xero załączonych numerów „Listów Polskich z Dalekiego Wschodu” oraz „Echa Dalekiego Wschodu”. Oczywiście zobowiązuję się pokryć wszelkie koszta z tym związane.

Proszę przyjąć wyrazy wysokiego szacunku

Andrzej Romanow


4.-

—– Original Message —–

From: Witold Stańczuk

To: dho@dho.com.pl

Sent: Wednesday, October 19, 2005 6:41 AM

Subject: Mandżuria 1905

 

Witam

Wielkie dzięki za zamieszczenie choć trochę informacji z tamtego okresu z Mandżuria.

Mojej rodziny losy również zostały związane z Mandżurią. Mój Dziadek został wcielony do wojska i skierowany na tereny Mandżurii w okresie 1904r Oczywiście z wojska ruskiego nigdy już nie wrócił – tam pozostał. Nasza babcia wraz z dziećmi wyjechała również do Mandżurii ale wrócili ok. roku 1918.

W chwili obecnej kompletujemy dokumentacje rodzinną z tamtego okresu.

Jeśli Szanowny Pan posiada informacje o Polakach z okresu 1904 – 1920 proszę o ksero.

Wielkie dzięki.

 


3.-

From: Piotr Szczepaniak piotr.szczepaniak1 @ neostrada.pl
To: dho@dho.com.pl
Sent: Thursday, July 08, 2004 12:32 PM
Subject: Harbin

Witam,

Natrafiłem na stronę poświęconą krótkiemu wspomnieniu o Państwa Wujku Wicku i przywiezionych przez Niego z Harbinu eksponatach. Jestem dziennikarzem, pracuję obecnie nad projektem reportażu filmowego z Chin – jednym z głównych tematów będzie historia polonii polskiej w Mandżurii. Zakładam, że w filmie – poza zdjęciami z Harbinu i wypowiedziami osób, które, być może, jeszcze pamiętają wspólne z Polakami życie w tym odległym zakątku świata – pojawią się także wypowiedzi żyjących jeszcze harbińczyków lub ich bliskich, którzy mają jakieś pamiątki, wspomnienia, notatki czy zdjęcia…

Proszę o kontakt w celu wymiany poglądów. Będę wdzięczny za każdą pomoc w zdokumentowaniu tego interesującego i mało znanego szerszemu gronu tematu.

Pozdrawiam
Piotr Szczepaniak


2. –

#Galeria NARODOWA GA.PA
www.narodowa.pl

Do: Maria Dybowska

Pani Mario, z radością informujemy, że już mamy w ręku te dwa Tygodniki LISTY POLSKIE Z DALEKIEGO WSCHODU (Charbin, Nr 13/22 z 18.IX.1918 i Nr 14/22 z 25.IX.1918) oraz dwa Dwutygodniki ECHO DALEKIEGO WSCHODU (ECHO OF THE FAR EAST) (Tokyo, Nr 6 z 1.I.1922 oraz Nr 9 z 1.IV.1922) wydawane równocześnie w j. japońskim.
Oddajemy do wykonania odbitek ksero w poniedziałek 5.IV.2004 rano – sądzimy więc, że będą gotowe do odbioru w południe tego wiosennego dnia.


1. –

Sent: Thursday, April 01, 2004 10:40 AM
Subject: Re: Polska

Od: Galeria GA.PA

Pani Mario,

Witamy i dziękujemy za mail.

Oczywiście wszystkie te pamiątki są gotowe do podzielenia się z innymi – taka jest zasada internetowej galerii GA.PA

Jutro postaramy się odbić na xero te niezwykłe tygodniki z Syberii – gdzie dostarczyć!? A może ktoś odbierze w naszym biurze:
Dom Handlowy Oprogramowania
ul. Żeromskiego 4a lok. 13
01-861 Warszawa
godz. 8.00 – 16.00 (ale jutro po godz. 10.00 bo trzeba odbić xero)

Pozdrawiamy, i informujemy, że te internetowe galerie mają coś w sobie z naszym przyjaciół – też etnografów – np. Wojtka Dąbrowskiego z Australii, Marka Bogatka z Australii (podróżnik, był związany również z Muzeum Azji i
Pacyfiku), itd.

Serdeczności,

Tadeusz Wysocki
www.narodowa.pl

 

—– Original Message —–
From: “Maria Dybowska” <mardyb8 @ wp.pl >
To: <dho@dho.com.pl >
Sent: Wednesday, March 31, 2004 5:13 PM
Subject: Polska

mardyb8 @ wp.pl tak się składa, że akurat piszę tekst o Harbinie I śladach polskich. Zajmuję się ogólnie Syberią, i nie tylko.

Propozycje gry z pamięcią i wyobraźnią - POLE ZMYSŁÓW - bonusy Portalu Narodowa GA.PA - na dziś - PANACEA - Wirtualna Gra Wyobraźni i Skojarzeń "PANACEA"

Korespondencja

Website Project Created by RAW-CODE