[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
Dział 2Wspomnienia Pamiątki - Książki, Czasopisma, Powidoki...

Powojenny artykuł o dziadku Tadeuszu, zapomnianym zapaśniku

Zgłaszający Eksponat:
Adrian Markowski
podziel się z innymi:

Po karierze zapaśniczej mojego dziadka, Tadeusza Markowskiego pozostało niewiele dokumentów. Dużo można dowiedzieć się z załączonego artykułu.

Pasją jego było uprawianie sportu znanego przed wojną pod nazwą walk francuskich, czyli dzisiejszych zapasów.

Zaczynał pradziadek w 1932 roku w warszawskiej Legii, zdobywając drugie miejsce w Mistrzostwach Warszawy. W połowie lat trzydziestych zmienił klub, przenosząc się do Rywala, założonego przez Emila Wedla, właściciela Fabryki Czekolady. W barwach tego właśnie klubu, zdobył w 1935 roku najpierw tytuł Mistrza Warszawy, później zaś Wicemistrza Polski i podwójny ten sukces powtórzył w roku 1938. Rzecz dziwna, ale po wojnie, która oznaczała dla niego prawie sześć lat ciężkich robót, wcale nie spuścił z tonu. W początkach lat pięćdziesiątych jeszcze raz stanął na podium w Mistrzostwach Warszawy i Mistrzostwach Polski, zdobywając te same co wcześniej tytuły. Przedwojenny format człowieka!

Na jesieni 1935 roku Tadeusz został powołany do wojska. Ciężkie zdaje się były początki jego służby w 8 Pułku Artylerii Lekkiej w Płocku, lecz z tego, co pisze wnioskować można w sposób oczywisty, że obowiązek wobec Ojczyzny (pisanej wielką literą) uważał za świętość. Jest to pierwsza lekcja przedwojennego myślenia, bo Ojczyzna przecie ani pradziadka ani bliskich jego wcale nie rozpieszczała.
Podczas przepustek, pradziadek zwykł chodzić do parku na Górze Tumskiej. Spoglądał na zamek, płynącą w dole Wisłę i po raz pierwszy w życiu zapewne rozmyślał o historii. Właśnie w tym parku, któregoś wieczoru, jego uwagę zwróciła jedna ze spacerujących dziewcząt. Była to Anna Feldman, jego przyszła żona, matka mojego taty.

Fragment wspomnień “Kronika Polskiej Rodziny Markowskich cierpliwie spisywana dla dzieci…”:

Historia rodziny dla dzieci spisana część I – Narodowa GA.PA

 

Komunikator galerii GA.PA - pole zmysłów - propozycja do wspólnego przemyślenia

 • Widok
 • Smak
 • Ciepło
 • Dźwięk
 • Dotyk
 • Balans
 • Zapach
 • Ból
 • TARDIS

Korespondencja

 • Tadeusz Max Wysocki
  03.10.2022

  Nota galerii GA.PA: Autor – Adrian Markowski, pisarz, poeta, dziennikarz, redaktor, autor niezwykłego zjawiska w polskiej literaturze ostatnich lat – zbioru opowiadań POEMAT “SĄSIADY”.

Website Project Created by RAW-CODE