[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
Dział Section 14 — PROSZĘ KLIKNĄĆ NA TYTUŁ / FOTOGRAFIĘ/SKAN DANEGO EKSPONATU - KLIKNIĘCIE PODWÓJNE DA POWIĘKSZENIE ZNACZNE —POCZET WYBITNYCH POSTACI POLSKIEJ I ŚWIATOWEJ KULTURY, NAUKI ... - Odkrywanie GENEALOGICZNYCH ŚLADÓW

Genealogia i Źródła Twórczości Ireneusz Iredyński genialny prozaik, poeta, dramaturg, scenarzysta filmowy…

podziel się z innymi:

W 40. rocznicę śmierci, wpis specjalny.

,,Czy buntownik bez powodu?”

IRENEUSZ IREDYŃSKI GENEALOGIA I RODZINNE DOMY PRZODKÓW

W linii ojca – informacje bazowe do ciągłej weryfikacji (linia matki obecnie w kwerendzie zawieszona – brak na dziś potwierdzenia metrykalnych danych)

Ireneusz Andrzej Iredyński, urodził się dnia 4 czerwca 1939 r. w miejscowości Stanisławów (obecnie Iwano-Frankiwsk, Ukraina) – zmarł dnia 9 grudnia 1985 w Warszawie. Chrzest 9-10 letniego Ireneusza Iredyńskiego (w obrządku katolickim) dokonał Karol Wojtyła, późniejszy metropolita krakowski i papież Jan Paweł II w kościele w miejscowości Niegowić w Małopolsce – jako jednego z czterdziestu ośmiu dzieci, którym udzielał tego sakramentu, kiedy, po powrocie z teologicznych studiów w Rzymie i uzyskaniu doktoratu, był w tej małej parafii od 28 lipca 1948 r. do 17 sierpnia 1949 r. wikariuszem (dokładne daty i wiek Ireneusza Iredyńskiego muszą być potwierdzone przez odpowiedni wpis w księdze chrztów parafii – na chwilę obecną dostępu do tego wpisu nie ma).

Ojciec: Antoni Iredyński – urodził się 10.05.1896 r. w tym samym Stanisławowie jako syn nieślubny (czasami takie dzieci traktujemy w genealogii jako członków danej rodziny niezależnie od formalnych zapisów w księgach parafialnych – tu przyczyny braku wpisu ojca mogą być różne, np. nieobecność ojca, fakt, iż w carskiej Rosji zgodnie z prawem zapisywano dziecko jako nieślubne także wówczas gdy urodziło się w okresie odbywania przez ojca służby wojskowej, czy jego udziału w wojnie, itp.) matki Marii Iredyńskiej (w zapisie – córki Jakuba i Katarzyny N.), rodem z Nadwórnej, zamieszkałej przy rodzicach przy ul. Kaźmierzowskiej 101. Chrzest (w obrządku łacińskim) był 24 V 1896 r. – link do wpisu urodzenia w księdze parafialnej: https://www.familysearch.org/ark:/61903 … at=1316609

Natomiast pod aktem jest wartościowa adnotacja, że „Józef Koziński i ojciec chrzestny [tj. Józef Jungbauer] zaświadczają, że ojcem naturalnym (ojciec biologiczny) jest Andrzej Krzesiński”.

W genealogicznej bazie Geneteka PTG Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w tym Stanisławowie występują członkowie rodzin o nazwisku Krzesiński, choć danych Andrzeja Krzesińskiego tu nie ma, być może z powodu braku metrykalnych zapisów niektórych lat, tu np. urodzeń (stąd na dziś genealogiczna linia zakładanego dziadka Ireneusza Iredyńskiego – Andrzeja Krzesińskiego jest w dalszym badaniu): https://geneteka.genealodzy.pl/index.phpop=gt&lang=pol&bdm=B&w=21uk&rid=4375&search_lastname=Krzesi%C5%84ski&search_name=&search_lastname2=&search_name2=&from_date=&to_date=&rpp1=&ordertable=

A więc dziadek Ireneusza Iredyńskiego w linii ojca: Andrzej Krzesiński

Do zanotowania: nazwisko Krzesiński jest notowane w polskich pracach etymologicznych jako tradycyjne i bardzo stare – w archiwach od 1391 r. – pochodzi od zakładanych przodków z miejscowości Krzesin (mazowieckie, gmina Kutno) lub Krzesiny (poznańskie, gmina Poznań, obecnie część miasta Poznania) – w przypadku potwierdzenia będą przeprowadzone badania lokalizacji rodzinnych domów. Nazwisko Krzesiński jest wymieniane na listach polskiej szlachty – p. ,,Herbarz polski” Niesieckiego (Kacper Niesiecki 1682-1744). ,,Rodzina” Uruskiego (Seweryn Uruski 1817-1890), ,,Herbarz Polski” Bonieckiego (Adam Boniecki 1842-1909), i in., oraz ,,Teki Dworzaczka” (Włodzimierz Dworzaczek 1905-1988). Herb rodzin o nazwisku Krzesiński – Nieczuja.

– dalsze badania trwają.

W omawianym wpisie urodzenia Antoniego Iredyńskiego jest również dopisek, że metrykę chrztu wydano 22/12 1938 r. (być może była potrzebna jako dokument przedślubny) – tu, obok albumu wpisu, umieszczony jest ten skan: https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/f45088335b3acfa7

(czyli jest wiadomo, skąd wzięło się w rodzinie alternatywne nazwisko Krzesiński (u Stanisławy z Iredenków Schweisserowej) oraz imię ojca Andrzej (u Antoniego Iredyńskiego).

Ojciec Antoni Iredyński, krótka nota biograficzna:

Po sowieckiej napaści na Polskę aresztowano go w Stanisławowie 10 XII 1939, a 25 X 1940 skazano na 5 lat łagru. Wydostał się z niego z Armią Andersa, służył w 2 Korpusie Polskim PSZ – Polskie Siły Zbrojne (rzekomo jako oficer) — o czym świadczą akta wojskowe i IPN-owskie.
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanydetale_wy … e/2421430/
https://inwentarz.ipn.gov.pl/node/3881796

Po wojnie Antoni Iredyński wraca w 1948 r. z Londynu do Polski, do rodziny w Bochni, gdzie młody Ireneusz mieszkał z babką Marią Hartz (Iredyńską) i siostrami ojca, a swoimi ciotkami. Wtedy to przejmuje opiekę nad synem, chcąc go wychować w sposób ,,twardy, żołnierski, czasem niezwykle brutalny”. Można domniemywać, że postępowanie ojca skłoniło w końcu Ireneusza do opuszczenia tego miejsca i rozpoczęcia życia na własną rękę w Krakowie.

W późniejszych latach ojciec Antoni Iredyński – w 1952 roku zawarł (2?) ślub po uzyskaniu potwierdzenia jako wdowiec (dok. IPN). Zamieszka w Wałbrzychu. W procesie sądowym wytoczonym Ireneuszowi Iredyńskiemu otrzymał od niego rentę opiekuńczą, czasami pieniądze zawoził mu do Wałbrzycha przyjaciel Ireneusza Iredyńskiego w Warszawie – pisarz Marek Nowakowski *, o czym M. Nowakowski wspominał w filmach dokumentalnych (vide podany na końcu wpisu). Antoni Iredyński zmarł w tymże Wałbrzychu.

Ślub kościelny ojca Antoniego: 

Encyklopedia podaje: „W Hryniowcach koło Stanisławowa w rzymskokatolickiej księdze parafialnej znajduje się spisane po łacinie świadectwo ślubu rodziców pisarza, Aleksandry Ziołeckiej, urodzonej w 1904 roku, i Antoniego Iredyńskiego, urodzonego w 1896 roku”.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ireneusz_Iredy%C5%84ski

– ale ponownie trzeba postawić następne znaki zapytania:

Napisane to jest tak, jakby ktoś miał dostęp do ksiąg parafii w Hryniowcach. A tymczasem Hryniowce nie były samodzielną parafią, podlegały pod Tłumacz. Na dodatek ani w AGADzie, ani w Archiwum abpa Baziaka w Krakowie nie ma ksiąg zaślubionych z parafii Tłumacz z tego czasu.

Może więc ktoś miał tylko dostęp do jakiegoś odpisu takiego aktu małżeństwa? Tylko pytanie: czy ten odpis był wiarygodny? Antoni Iredyński konsekwentnie podawał jako żonę Eugenię Geller.

  • rzecz w kolejnym badaniu, w tym też dla danych encyklopedycznych.

Matka Ireneusza Iredyńskiego: prawdopodobnie Eugenia Geller przebywająca w tym samym Stanisławowie, z żydowskiej diaspory lub z żydowskiego pochodzenia. Osiedliła się ostatecznie w Izraelu. Jej czas wyjazdu w Polski do Izraela nie jest pewny. W pierwszej wersji – w wojnie, w obawie przed opresjami nazistów, wyjechała ze Stanisławowa do Izraela, w drugiej do Izraela wyjechała po wojnie z Bochni, gdzie osiedliła się rodzina z małym Ireneuszem Iredyńskim ; przyczyny wyjazdu na dziś są niejasne, być może trudne, nie do zaakceptowania dla niej relacje rodzinne. W dalszych latach życia syn Ireneusz Iredyński nie był już w stanie w Izraelu ją odwiedzić. Utrata kontaktu z matką mogła być dla niego ogromną traumą, gdzie świat jego zamienił się z miłości w bunt, cierpienie, przemoc.

DOMY RODZINNE PRZODKÓW IRENEUSZA IREDYŃSKIEGO (m. in. epigenetyka):

## Krzesin lub Krzesiny – w badaniu.

# Stanisławów – historyczne opisanie – SGKP – Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego, Kraków, 1880-1902: http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XI/191

# Stanisławów – bazowe informacje w Wikipedii, do dalszych badań: https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwano-Frankiwsk

# Stanisławów – ciekawe notatki związane z rodziną:

  • Wzmianka prasowa o Antonim Iredyńskim (ojcu Ireneusza) z 1930 r.

Pożar sklepowy. Onegdaj wybuchł pożar w sklepie z przyborami technicznemi Antoniego Iredyńskiego, przy ul. Sapieżyńskiej 20. Pastwą płomieni padły sprzęty radjowe. Przyczyny pożaru nie ustalono.

„Gazeta Poranna” nr 9151 z 7 III 1930 r., s. 14:
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publica … ion/178885

Babka Ireneusza Iredyńskiego: Maria Irodenko (tu ważna uwaga – zmiana nazwiska w świadomym spolszczeniu na Iredyńska). W aktach urodzeń swoich dzieci raz jest nazwana córką Jakuba i Katarzyny, raz Antoniego i Teodozji. Ale chyba dopiero dane z jej aktu ślubu są najwiarygodniejsze. Tutaj została określona jako nieślubna córka Eudoksji Irodenko (uwaga jak wyżej przy urodzeniu syna Antoniego). W aktach urodzeń jej dzieci wzmiankowano, że urodziła się w Nadwórnej. Jednak i w tym przypadku wiarygodniejszy wydaje się akt małżeństwa, gdzie podano, że przyszła na świat w miejscowości Paryszcze (w pow. nadwórniańskim) dnia 6.03.1864 r. w obrządku greko-katolickim.

W 1910 r. Maria bierze w stanisławowskiej cerkwi ślub z rzeźnikiem Filipem Hartzem (synem Jerzego i Doroty z Geibów). Jej mąż jest wtedy wyznania ewangelicko-augsburskiego, ale ochrzczony został jako rzymski katolik. Urodził się w Knihininie 28 IV 1878 r. (czyli był młodszy od swojej żony o 14 lat).

Po wojnie, Maria Hartz razem z wnukiem Ireneuszem Iredyńskim i córkami Stanisławą (po mężu Schweisser), Cecylią Marceliną – Marcellą (po mężu Hendrychowska), i Eugenią (?) wyjeżdża w 1946 r. do Bochni na południu Polski. Tam też umiera i zostaje pochowana prawdopodobnie na lokalnym cmentarzu.

Prababka Ireneusza Iredyńskiego w linii matki ojca Antoniego: Eudoksja Irodenko 

  • badania nad genealogią Eudoksji Irodenko z możliwymi obocznościami nazwiska jak np. Irydenko, Iredenko, itp. trwają.

..

RODZINNE DOMY PRZODKÓW

# Najstarszy odkryty na dziś dom rodzinny przodków po linii babki Marii – miejscowość Paryszcze (pow. nadwórniański), obecnie Ukraina:

Wieś Paryszcze – historyczne opisanie – SGKP Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego, Kraków, 1880-1902: http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_VII/876

Wieś Paryszcze – wpis w Ukraińskiej Wikipedii: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%89%D0%B5

  • z niej informacje:

Historia – XVIII – XIX wiek:

,,W źródłach historycznych Paryszcze – Parische wspomniana w latach 1785-1788. W 1648 r. polityka polskiej szlachty wywołała niezadowolenie wśród chłopów Parische i okolicznych wiosek, a oni, jako część oddziału Andrija Namysnyka, wzięli udział w walce antyfeudalnej. W rezultacie ludność przeniosła się w górskie rejony regionu. Po 1772 r. przybyły tu władze austriackie.”

Nazwa:

,,W centrum wsi znajdował się warsztat rzemieślniczy. Wieś słynęła z dobrych rzemieślników, którzy robili mocne wozy, a gdy wyginali koła wozów, buchała gęsta para, którą widzieli mieszkańcy sąsiednich wiosek. W tym samym czasie rzemieślnicy krzyczeli: „Więcej pary! Więcej pary!”.

Lokalny tradycyjny strój ludowy – mieszkanka tych okolic:

  • fotografia w załączeniu.

ŻYCIE IRENEUSZA IREDYŃSKIEGO, jego miejsca pobytu – datowanie:

Rok 1939 – Ireneusz Iredyński urodził się w Stanisławowie (na dziś brak metryki urodzenia i chrztu – obrządek niepewny – do zbadania)

Rok 1946 – 7-letni Ireneusz Iredyński wraz z rodziną (z babką Marią Hartz (z d. Iredyńska – Irodenko), oraz ciotkami, w obawie przez polityką sowietów, w ramach repatriacji, przeniósł się ze Stanisławowa do Bochni k/Krakowa. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej (im. St. Jachowicza) i pierwszej klasy liceum (im. Kazimierza Wielkiego).

Rok 1948/1949 – pierwsze spotkanie z ks. Karolem Wojtyłą, który go ochrzcił w obrządku katolickim w kościele w Niegowici (do potwierdzenia uzyskanym wpisem w księgach metrykalnych parafii Niegowić).

Rok 1953 – 14-letni Ireneusz Iredyński przeniósł się do Krakowa. Spotkania i dyskusje twórcze m. in. z ks. Karolem Wojtyłą – mieszkali niedaleko siebie. Wszedł w literackie środowisko Krakowa. Tam też rozpoczął wielką karierę pisarską. Już w 1955 roku, w wieku 16-tu lat, debiutował pierwszym uznanym przez siebie wierszem Podhale zimą w dodatku kulturalnym do „Dziennika Polskiego” (wcześniej debiutował wierszem Chwalę…). Został przyjęty do Koła Młodych przy krakowskim oddziale Związku Literatów Polskich (ZLP).

Rok 1958 – 19-letni Ireneusz Iredyński ,,z jedną walizką” opuścił Kraków i przeniósł się do Warszawy, zaczął publikować wiersze w dwutygodniku „Współczesność”, skupiającym młodych twórców debiutujących ok. roku 1955, takich jak Ernest Bryll, Stanisław Grochowiak, czy Marek Nowakowski.

Rok 1959 – 20-letni Ireneusz Iredyński został przyjęty do ZLP jako najmłodszy po wojnie twórca (tu pierwsze spotkania m.in. z Jarosławem Iwaszkiewiczem, który w tym samym roku zostaje prezesem ZLP), wszedł w świat wielkiej literatury, ale i brutalnej komuny, która za jego niezależną twórczość i ,,życie jako ten ptak wolny” zemściła się na nim 3-letnim (lata 1966-1969) najcięższym więzieniem w Sztumie (mogło to być ostrzeżeniem dla całego środowiska artystycznego).

Rok 1985 – zaledwie 46-letni Ireneusz Iredyński odchodzi z tego świata, jego prochy spoczęły na cmentarzu Powązki w Warszawie.

Życiowe partnerki Ireneusza Iredyńskiego:

I żona – Maria Iredyńska – Kapelińska (Kraków – ‘Masza’, aktorka Kantora, absolwentka ASP, ur. Brudzewo dn. 10.02.1932 – zm. 10.03.2019 r. w Warszawie)

II żona (ślub 1980 r.)- Teresa Iredyńska – Polkowska primo voto Waldemarowa Świerzy (ur. 1933 r. – zm. 2000 r. w Warszawie), rodzice Wacław Polkowski i Jadwiga Polkowska z d. Kolankowska.

Partnerka – Jadwiga Maria Staniszkis * (w latach gł. 1972-1975) – link do Genealogii Jadwigi Marii Staniszkis na stronie Narodowa.pl – podany niżej (obecnie w opracowaniu).

 

ETYMOLOGIA – ZNACZENIE I POCHODZENIE RODZINNEGO NAZWISKA, CZYLI BEZCENNA WARTOŚĆ I DZIEDZICTWO ETNICZNE

1. Nazwisko Iredyński – spolszczone od Irodenko. Samo nazwisko Irodenko zawiera charakterystyczny dla języka ukraińskiego przyrostek -enko. Tworzono za jego pomocą nazwiska patronimiczne (odojcowskie), deminutywne (zdrabniające) i przezwiskowe, literatura: https://ruj.uj.edu.pl/server/api/core/b … 72/content

Irod (Ірод) to po ukraińsku Herod. Wydaje się mało prawdopodobne, aby ktoś współcześnie nosił takie imię, tak więc w tym przypadku nazwisko Irodenko nie będzie patronimem, ale raczej deminutywem czy przezwiskiem. Oznaczałoby ono zatem Herodka, Herodzika (Herod z greki ‘Herodes’ – imię męskie, oznaczające ‘odważny’, ‘dzielny’, ‘bohater’).

W Galicji i II RP występowało przede wszystkim w dawnym powiecie nadwórniańskim, obecnie najliczniej występuje w rejonie nadwórniańskim:
https://ridni.org/karta/%D1%96%D1%80%D0 … 0%BA%D0%BE

Z tego właśnie obszaru pochodziła rodzona babka i Ireneusza Iredyńskiego, Maria Hartz – Iredyńska z d. Irodenko.

2. Nazwisko Krzesiński – jak podano wcześniej.

3. Nazwisko Kapusto – w wielu biograficznych źródłach jest wymieniane to nazwisko (najczęściej jako przypuszczenie prawdziwego nazwiska Ireneusza Iredyńskiego podawanego przez niego samego) – wydaje się, że była to literacka mistyfikacja autora i intelektualna gra z nieznaną przeszłością przodków – Kapusto było to nazwisko litewsko-ruskich kniaziów/książąt wywodzących się od Giedymina (dziad Jagiełły), i innych kniaziowskich rodów o nieustalonym rodowodzie – tu między innymi występują Kapustowie – ale to może być kolejna gra z wyobraźnią, autora lub naszą (możliwe są też inne skojarzenia).

ŹRÓDŁA TWÓRCZOŚCI IRENEUSZA IREDYŃSKIEGO – ,,Nic nie powstaje z niczego” (Lukrecjusz)

(to miejsce również do umieszczania informacji, refleksji otrzymywanych od innych)

Interpretacje, Transgresje (w przygotowaniu)

Źródła:

Głównie młodzieńcze lata w Bochni i Krakowie,

w tym Niegowić 1948/1949 rok, i pierwsze spotkanie z ks. Karolem Wojtyłą – chrzest Ireneusza Iredyńskiego w obrządku katolickim.

Bochnia lata 1946-1953 – materiały do analizy:

https://dziennikpolski24.pl/bochnia-iredynskiego/ar/2908268

https://bochniacy.pl/wp-content/uploads/2013/12/images_WB%204%20(95)%20zima_2012_2013.pdf

Kraków 1953-1958:

Notatki pomocnicze, dziś tylko dwa fragmenty:

,,Mrożka mogła rozdrażniać, obok niezależności Iredyńskiego, jego, rzec by można, pokryta szlachetną patyną przeszłość: urodzenie w polskim jeszcze przez chwilę, przepięknym Stanisławowie, tajemnica matki, wygnańczy szlak bliski kresu, który przeszedł ojciec i jego wybawienie z „ziemi nieludzkiej” jako szlak bojowy z Armią Andersa, zanim został urzędnikiem w Bochni, ucieczka Ireneusza ze Stanisławowa już sowieckiego, exodus z kobietami dzielnymi, niekiedy nadopiekuńczymi, a raczej nadczułymi, a najbardziej go mogła rozdrażnić wiadomość, że Ireneusz, po wszystkich tych malowniczych perypetiach, został ochrzczony przez tego samego księdza Karola Wojtyłę, który jest znany z charyzmy i z zupełnie nietypowego duszpasterstwa przy parafii kościoła św. Floriana, słynie w Krakowie pośród seminarzystów z pasjonujących wykładów, w ogóle nie wygląda jak ksiądz, byle jak się ubiera, czyta dużo i szybko, w myślach przebiega strony, żeby po refleksję wrócić do już przeczytanego, uprawia turystykę, przyjaźni się z cyganerią. Ireneusza siedmioletniego – więc Ireneusz to doskonale pamięta – ksiądz Karol Wojtyła ochrzcił w Niegowici, jako jednego z czterdziestu ośmiu, którym udzielił tego sakramentu w czasie kilku miesięcy, kiedy był tam wikariuszem.” – źródło: Marek Sołtysik ,,Miało tu nie być Iredyńskiego” – link: H-27.pdf

,,Doświadczenie przemocy ze strony ojca, trauma dzieciństwa, wpłynęła na późniejsze życie pisarza. „Przecież ja piszę ciągle jedną i tę samą sztukę. Warianty jednego dramatu. Wszystkie moje sztuki są o przemocy, takiej czy innej, ale o przemocy. To wisi w powietrzu” – ocenił Iredyński własne pisanie w rozmowie z Andrzejem ‘Ibisem’ Wróblewskim* („Teatr”, 1971).”- źródło – link: 35 lat temu zmarł Ireneusz Iredyński, pisarz i skandalista | dzieje.pl – Historia Polski

 

Wpisy współtworzą – przyjaciele, członkowie forum PTG – Polskiego Towarzystwa Genealogicznego:

Andrzej75 (gł. genealogia Ireneusza Iredyńskiego) ; Sroczyński_Włodzimierz ; Tomasz_Lenczewski ; Rebell_Cieniewska_Grażyna (gł. genealogia Jadwigi Staniszkis) ; …

Wpis we współpracy prowadzi: Tadeusz ‘Max’ Wysocki, admin niezależnej strony Narodowa.pl – https://narodowa.pl/

Email: narodowa @ narodowa.pl

Warszawa-Włochy, stan wpisu na dzień 29.06.2025 roku.

==

Genealogia:

Źródła umieszczonych tu fotografii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ireneusz_Iredy%C5%84skihttps://pl.wikipedia.org/wiki/Iwano-Frankiwsk

Fotografia lokalnego stroju ludowego – rejon Paryszcze: Іроденко – карта і походження прізвища | Рідні

Fotografie kościołów – Paryszcze (ze strony Wikipedii j.w.): Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego UGCC (Ukraiński Kościół Greckokatolicki) i Kościół Prawosławny OCU (Ukraiński Kościół Prawosławny)

Wspomnienie – Andrzej ‘Ibis’ Wróblewski *: https://narodowa.pl/exhibits/andrzej-ibis-wroblewski-przymruzone-oko-opatrznosci/

Film – dokument niezwykle szczery, który łączy splątane losy m.in. Jadwigi Staniszkis, Ireneusza Iredyńskiego i Marka Nowakowskiego: https://www.youtube.com/watch?v=LH-uuM7_p50 

Wpis – Genealogia Jadwiga Staniszkis *: https://narodowa.pl/exhibits/genealogia-jadwiga-staniszkis/

Wpis – Genealogia Marek Nowakowski *: https://narodowa.pl/exhibits/historia-rodziny-niezwyklego-pisarza-marka-nowakowskiego-proba-opisania/

Twórczość:

# Obszerne cenne opisanie – Zdzisław Marcinów, ,,Bohater obok świata – O poezji i prozie Ireneusza Iredyńskiego”, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2011: Bohater obok świata : o poezji i prozie Ireneusza Iredyńskiego

# Wielość twórczych form, tylko jeden przykład ,,Okno” – słuchowisko radiowe – opowiadanie – teatr telewizji – sztuka teatralna – tu w scenariusz filmu (1981 r.): https://www.youtube.com/watch?v=iPkChHmOQwU

Przemycił tu myśli ze swojej spalonej księgi ksiąg, opus mundi. W telewizyjnym monodramie, w wersji czarno-białej, w końcowych scenach filmu ,,Okno” tekst wygłasza jego przyjaciółka, stara aktorka z domu artystów pod Warszawą (ten wątek scenariusza – czy pamięć o matce?). Warto by było zacytować ten proroczy tekst Ireneusza Iredyńskiego o potrzebie patrzenia w przeszłość i odkrywania kręgów losu. Równie ważna wydaje się jego ostatnia z nią rozmowa o osobach świętych w życiu, choć niekiedy bezbożników, to czyniących dobro bezinteresownie…

# podkład muzyczny wpisu: ,,Bywają takie dni, że się na jawie śni…” – tekst iście kafkowski (Franz Kafka 1883-1924), z pogranicza jawy, snu i podświadomości, wiersz Ireneusz Iredyński, muzyka Jerzy Derfel, wyk. Alicja Majewska: https://www.youtube.com/watch?v=CxCxJNqUCPk 

lub: …

 

 

Korespondencja

Website Project Created by RAW-CODE