[wpml_language_selector_widget]
Polish English
[wpml_language_selector_widget]
Polish English
Dział Section 1Małe Ojczyzny, Świat Rodziców, Dziadków, Wspomnienia rodzinne... Small Homelands, The World of Parents, Grandparents, Family Memories...

Nasza Mała Ojczyzna – Kwilcz, rodzina Kwileckich, historia rodziny, pamiątki rodzinne

Zgłaszający Eksponat:
Anna z Kwileckich - Krzyżanowska
podziel się z innymi:

——– Original Message —–

From: Anna Krzyżanowska krzyzanowskaa @ acn.waw.pl

To: narodowa@narodowa.pl

Sent: Thursday, December 02, 2004 11:08 PM

Subject: Wspomnienie o Kazimierzu i Marii KWILECKICH

Witam wirtualną galerię Narodowa GA.PA

Posyłam fotografie moich dziadków Kazimierza i Marii z Karskich – KWILECKICH. Wszelkie informacje o Dziadkach pochodzą z książki “KWILCZ”, napisanej przez Andrzeja Kwileckiego. Majątki Goslawice i Grodziec dostał od swego Ojca Mieczysława w 1898r.

Dziad mój urodził się w 1863 roku w Paryżu. W 1893 roku wziął ślub z Marią Karską i zamieszkali w Grodźcu. Tu urodził się mój stryj Mieczysław i Ojciec Stanisław. W Grodźcu była prowadzona Ochronka. Grodziec był w zaborze rosyjskim pod pozorem opieki nad dziećmi uczyła czytania i pisania po polsku. Czytając książkę “Kwilcz” dowiadujemy się , że Kazimierz Kwilecki w dwudziestoleciu międzywojennym znalazł się na 77 miejscu wśród pięciuset najbogatszych właścicieli ziemskich w Polsce. Dziad mój był bardzo dobrym gospodarzem. Goslawice Licheń i Grodziec były wymieniane w literaturze jako przodujące w uprawie ziemniaków. Kazimierza Kwileckiego zaliczano też do czołowych plantatorów buraków cukrowych. Kazimierz zmarł 18 maja 1935 r. Babka moja po śmierci męża mieszkała krótko jeszcze w Grodźcu. Po zaręczynach syna /mojego Ojca/ Stanisława z Elizą Broel-Plater przeniosła się do Warszawy. W Warszawie przeżyła cała okupacje,a po wojnie zamieszkała w Milanówku. Zmarła tam w 1951 roku.

Napisałam wspomnienie na podstawie książki:

“KWILCZ”

autor: Andrzej Kwilecki

przesłała do galerii Narodowa GA.PA:

Anna z Kwileckich – Krzyżanowska

___________________________

Szanowni Państwo,

posyłam 2 fotografie na których są domy w majątku Grodziec koło Konina, w którym mieszkali moi Dziadkowie KAZIMIERZ i MARIA KWILECCY i Rodzice STANISLAW i ELIZA z Broel Platerów KWILECCY..Dom z kolumnami nazywany był “starym pałacem” /dziś utrzymuje się też ta nazwa/. W starym pałacu są piękne duże sale, ale jak czytałam w jakimś opracowaniu, bardzo było trudno ogrzać tak wielkie pomieszczenia. Po 1880 roku właściciel dóbr grodzieckich Piotr Bieliński, późniejszy Senator, wznosi mieszkalny pałac, a stary pałac pozostawia do celów reprezentacyjnych, ten stan pozostał do 1939 roku. Informacje te podaję na podstawie opracowania przez Jana Skuratowicza broszury /w moim posiadaniu/ pt. “PAŁAC W GRODZCU KOŁO KONINA”. Domy te są mi bliskie mojemu sercu. Tam mieszkali moi Pradziadowie Mieczysław i Maria z Mańkowskich, a potem Dziadkowie i Rodzice. To jeszcze do wspomnień które już są podane w www.narodowa.pl Cieszę się, że można innym przybliżyć swoje miejsca rodzinne.

Anna z Kwileckich- Krzyżanowska


KORESPONDENCJA:


1.

—– Original Message —–

From: “Agnieszka Jaźwińska” <nemezis_999 @ wp.pl>
Sent: Sunday, July 18, 2010 11:39 PM
Subject: Pytanie o “PAŁAC W GRODZCU KOŁO KONINA” Jana Skuratowicza

Agnieszka Jaźwińska
Łagiewniki, Grodziec (dokładny adres znany Galerii Narodowa GA.PA)

Sz.P.
Anna z Kwileckich – Krzyżanowska

Serdecznie witam,

Nazywam się Agnieszka Jaźwińska. Szukając różnych informacji o Grodźcu dotarłam do strony internetowej “https://www.narodowa.pl/pamietniki/23/eksponat.htm” na której to wspomina Pani, iż jest w posiadaniu broszury Jana Skuratowicza “PAŁAC W GRODŹCU KOŁO KONINA”.

      Z racji, iż mieszkam niedaleko wspomnianego Grodźca zaczęłam zbierać różne informacje dotyczące mojej najbliższej okolicy. Chciałabym się zorientować czy istnieje taka możliwość aby ta broszura została mi udostępniona w wersji elektronicznej? W postaci skanu.
Z tego co się orientuję to nawet Biblioteka w Grodźcu nie dysponuje taką broszurą, a posiadanie jej byłoby cenną pamiątką.

Z poważaniem Agnieszka Jaźwińska


Komunikator galerii GA.PA - pole zmysłów - propozycja do wspólnego przemyślenia

  • Widok
  • Smak
  • Ciepło
  • Dźwięk
  • Dotyk
  • Balans
  • Zapach
  • Ból
  • TARDIS

Korespondencja

Website Project Created by RAW-CODE