Wikipedia i Galeria Narodowa GA.PA 03.02.2023 Propozycja wpisu
Narodowa GA.PA – wirtualna GALERIA ZBIOROWEJ PAMIĘCI i WYOBRAŹNI
Celem galerii GA.PA jest stworzenie wirtualnej przestrzeni, w której każdy może umieścić swoje rodzinne pamiątki i wspomnienia, dzielić się nimi, tworząc niepowtarzalne obrazy zbiorowej pamięci i wyobraźni.
Dzielmy się z innymi zapisami rodzinnych historii! Galeria GA.PA to darmowe miejsce, gdzie każdy, bez względu na wiek i miejsce na planecie, może umieścić swoje eksponaty, teksty, fotografie i wspomnienia. Każdy może ją też bezpłatnie zwiedzać. To przestrzeń stworzona dla nas wszystkich, pro publico bono. Eksponaty można umieszczać anonimowo, a rejestracja służy tylko dla bezpieczeństwa eksponatów, gwarantując, że nie może ich modyfikować nikt poza autorem.
Nasze rodzinne pamiątki, spoczywające latami w przysłowiowych szufladach, zakurzone, nasze mgliste wspomnienia, wszystko to ma niezgłębiony urok, utrwala dzieje nasze i naszych przodków, często przynosi ulgę i pocieszenie, a zawsze głębsze zrozumienie przeszłości, przyszłości i nas samych.
Zbierajmy te skarby, dzielmy się nimi z innymi, nie pozwólmy, by uległy zapomnieniu. Przecież sens życia i rzecz cała polega na dzieleniu się pamięcią z innymi.
Wirtualna Galeria Narodowa GA.PA została utworzona w 2002 roku. Nowa wersja dwadzieścia lat później. Obecnie składa się z 12. działów:
Dział 1 – Małe Ojczyzny, Świat Rodziców, Dziadków, Wspomnienia Rodzinne
Dział 2 – Wspomnienia, Pamiątki, Książki, Czasopisma, Powidoki
Dział 3 – Okruchy Przeszłości, Fotografie, Wspomnienia, Rodzinne Znaleziska
Dział 4 – Archiwa Rodzinne, Pamiątki, Zbiory, Skarby Odkrywane
Dział 5 – Pamiątki, Archiwalne Nagrania i Filmy
Dział 6 – Pocieszenie, Wspomnienia o Przyjaciołach, o Matce i Dzieciństwie, Postacie
Dział 7 – Pamiątki, Kulturalia, Rysunki, Grafika, Obrazy
Dział 8 – Przedmioty, Pamiątki – Ich Też Małe Historie
Dział 9 – Ślady Pamięci Genealogii, Dokumenty Rodzinne Inne
Dział 10 – Ojczyzna Niezłomna
Dział 11 – Pamiątki Narodowe, Zapomnienia, Polonica c.d.
Dział 12 – Pomoc w Poszukiwaniach Historii Rodzin – Fotografie, Dokumenty, Wspomnienia, w tym GA.PA Dział Międzynarodowej Pomocy –
Genealogia i Epigenetyka – “Family Ancestral Home Location Help in Poland” – przesyłane pamiątki / dokumenty w różnych językach, z prośbą o pomoc w rodzinnych poszukiwaniach.
Założycielem wirtualnej galerii Narodowa GA.PA jest Tadeusz ‘Max’ Wysocki. Wspiera go grupa przyjaciół.
==
Narodowa GA.PA – wirtualna Galeria ZBIOROWEJ PAMIĘCI i WYOBRAŹNI – Linki internetowe:
- Oficjalna strona galerii: https://narodowa.pl – www.narodowa.pl
Narodowa GA.PA – wirtualna Galeria ZBIOROWEJ PAMIĘCI i WYOBRAŹNI – prasowe opinie i radiowe wywiady po otwarciu galerii w 2002 roku:
Pisarz Adrian Markowski – jego prasowy wywiad na temat galerii GA.PA – CRN COMPUTER RESELLER NEWS 06.09.2004 “OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”:
https://crn.pl/artykuly/ocalic-od-zapomnienia/
Pisarz Marek Nowakowski – jego artykuł prasowy na temat galerii GA.PA – KULISY dodatek do Życia Warszawy nr 30 z 25.07.2003 – Sensacje KULIS “SOS DLA PRZESZŁOŚCI”:
Rozmowa radiowa z 2008 roku przeprowadzona przez redaktora Marka Gaszyńskiego z udziałem pisarza Marka Nowakowskiego i Tadeuszem Wysockim – o jego wirtualnej galerii Narodowa GA.PA oraz wspomnieniach o Klubie Muzycznym MAXIM w Warszawie:
https://narodowa.pl/audycja-radiowa-o-pomysle-na-galerie-narodowa-ga-pa/
_______________________________________________________________________________________________________
0
Komunikator galerii GA.PA - pole zmysłów - propozycja do wspólnego przemyślenia
- Widok
- Smak
- Ciepło
- Dźwięk
- Dotyk
- Balans
- Zapach
- Ból
- TARDIS