Pamiątka rodzinna chce coś opowiedzieć – lampa (chińska?) z Mandżurii początek XX wieku i wujek Wicek Skorka
To jest dla nas rodzinna pamiątka, wisząca lampa (chińska?), którą nasz wujek Wincenty Skorka przywiózł z Mandżurii w I połowie XX wieku wracając do Polski w 1920 roku, po zakończeniu pracy jako wysokiej klasy inżynier budowy kolei trans-syberyjskiej.
Zaiste nieznany jest powód, dla którego wujek Wicek wiózł tę lampę do Polski tysiące kilometrów, przecież kolejowy bagaż miał niewielki, i dlaczego w tym bagażu wiózł tę bardzo kruchą lampę?
Ta lampa zachowała się w naszym przedwojennym domu pod Warszawą, w przysłowiowej zapomnianej rodzinnej szufladzie.
Jest teraz rzeczą wyobraźni przedstawić sobie przyczynę jej do Polski przywiezienia. Czy była to jakaś szczególna pamiątka dla wujka Wicka? A może była dla niego jak przysłowiowa ,,Lampa Szczęścia”? A może tajemnica tkwi w jej rysunkach, grafice z dziwnym ptakiem i kwiatami, kolorze, teraz zaśniedziałych trzech łańcuszkach? A może jest to serdeczna pamiątka z Mandżurii przywieziona dla bliskiej osoby w Polsce?
Szczerze mówiąc lampa ta wujkowi Wickowi wiele szczęścia nie przyniosła. Nastały okrutne lata II Wojny Światowej, a tuż po nich państwo polskie pod sowieckim zaborem zabrało mu połowę jego domu wybudowanego z tych zarobionych w Mandżurii pieniędzy. Przypadek sprawił, że w tym jego domu zamieszkał za młodu z rodzicami bardzo znany pisarz Marek Nowakowski, który w swoich wspomnieniach i książkach opisywał również ten dom i codzienne życie wujka Wicka.
Takie to już były narodowe losy Polaków na obczyźnie i w kraju, i ich serdeczne pamiątki, które na wielkie szczęście zachowały się do dziś i próbują nam coś o przeszłości przekazać. Drodzy czytelnicy, o czym według Was ta niezwykła lampa opowiada?
Pozdrawiamy serdecznie,
Rodzina
P.S. Załączamy kilka jej fotografii, z każdej strony tej lampy, którą do fotograficznej sesji postawiliśmy na stole, wreszcie na tarasie tego domu, oraz dwie fotografie wujka Wicka: w Mandżurii (Harbin – Charbin, rok 1907), i z lat jego życia w powojennej Polsce.