[wpml_language_selector_widget]
Polish English
[wpml_language_selector_widget]
Polish English
Dział Section 2Książki, Czasopisma, Mapy, Dokumenty, Powidoki... Books, Magazines, Maps, Documents, Afterimages...

Książka uratowana z ruin Powstania Warszawskiego

Zgłaszający Eksponat:
Maria i Kazimierz Adamowicz, Warszawa - Włochy ulica Popularna
podziel się z innymi:

Jeśli można chcielibyśmy do wirtualnej galerii Narodowa GA.PA przekazać:

– Jedno małe wspomnienie z Powstania Warszawskiego poświęconego książkom
– Przykład książki ratowanej z ruin Powstania Warszawskiego z II Wojny Światowej

– Wspomnienie z pamięci wojny i Powstania Warszawskiego, to obraz okrutnego zniszczenia kamienic śródmieścia Warszawy po bombardowaniu, tragiczny widok wielu domów z ostałymi się tylko ścianami bocznymi, otwarty widok mieszkania na drugim piętrze kamienicy ze ścianą pełną książek i obrazów i fortepianem, który pozostał na małym skrawku podłogi, jakby przylepionym do pozostałych dwu ścian.

– Ta uratowana jedna książka to “PAMIĘTNIK WACŁAWY” ZE WSPOMNIEŃ MŁODEJ PANNY Część II, Eliza Orzeszkowa, PISMA Wydanie Zbiorowe Zupełne ze Wstępem Aurelego Drogoszewskiego Tom XVI Nakład Gebethnera i Wolffa 1923 rok, która została uratowana przez nas z warszawskiej ulicy w śródmieściu Warszawy po intensywnym bombardowaniu miasta i rozrzuceniu wielu książek po ulicy. Trzymamy ją w domu jako wojenną pamiątkę i naszą relikwię. Niestety nic nie wiemy o właścicielach tej książki. W załączeniu zeskanowane strony z numerem, pieczęcią CZYTELNIA W.T.D. No. XIII i pamiątkową dedykacją na pierwszej stronie (sygnowano – W. Niewiadomska).

I jeśli można mała refleksja o potrzebie nauki wyobraźni dzieci i młodzieży już w szkołach – tego, co nasi przedwojenni nauczyciele uczyli na co dzień i prosili ciągle nas uczniów o wypracowania typu “Mój widok z okna”, “Moje wspomnienia…”, czy dla przykładu “Historia przyniesionego z domu przedmiotu, np. guzika od starego munduru”. Ta rozwinięta umiejętność wyobraźni i szacunku do pamięci na pewno zaowocuje we wrażliwym życiu dorosłym każdego człowieka.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich odwiedzających wirtualną galerię GA.PA,

Maria i Kazimierz Adamowiczowie, Warszawa – Włochy, 2002 rok.

Komunikator galerii GA.PA - pole zmysłów - propozycja do wspólnego przemyślenia

  • Widok
  • Smak
  • Ciepło
  • Dźwięk
  • Dotyk
  • Balans
  • Zapach
  • Ból
  • TARDIS

Korespondencja

Website Project Created by RAW-CODE