Pamiątka w rodzinie – Książka uratowana z ruin Powstania Warszawskiego
Jeśli można chcielibyśmy do wirtualnej galerii Narodowa GA.PA przekazać swoją rodzinną, bezcenną dla nas pamiątkę:
– Wspomnienie z pamięci wojny i Powstania Warszawskiego, to obraz okrutnego zniszczenia kamienic śródmieścia Warszawy po bombardowaniu, tragiczny widok wielu domów z ostałymi się tylko ścianami bocznymi, otwarty widok mieszkania na drugim piętrze kamienicy ze ścianą pełną książek i obrazów i fortepianem, który pozostał na małym skrawku podłogi, jakby przylepionym do pozostałych dwu ścian.
– Ta uratowana jedna książka to “PAMIĘTNIK WACŁAWY” ZE WSPOMNIEŃ MŁODEJ PANNY Część II, Eliza Orzeszkowa, PISMA Wydanie Zbiorowe Zupełne ze Wstępem Aurelego Drogoszewskiego Tom XVI Nakład Gebethnera i Wolffa 1923 rok, która została uratowana przez nas z warszawskiej ulicy w śródmieściu Warszawy po intensywnym bombardowaniu miasta i rozrzuceniu wielu książek po ulicy. Trzymamy ją w domu jako wojenną pamiątkę i naszą relikwię. Niestety nic nie wiemy o właścicielach tej książki. W załączeniu zeskanowane strony z numerem, pieczęcią CZYTELNIA W.T.D. No. XIII i pamiątkową dedykacją na pierwszej stronie (sygnowano – W. Niewiadomska).
I jeśli można mała refleksja o potrzebie nauki wyobraźni dzieci i młodzieży już w szkołach – tego, co nasi przedwojenni nauczyciele uczyli na co dzień i prosili ciągle nas uczniów o wypracowania typu “Mój widok z okna”, “Moje wspomnienia…”, czy dla przykładu “Historia przyniesionego z domu przedmiotu, np. guzika od starego munduru”. Ta rozwinięta umiejętność wyobraźni i szacunku do pamięci na pewno zaowocuje we wrażliwym życiu dorosłym każdego człowieka.
Serdecznie pozdrawiamy wszystkich odwiedzających wirtualną galerię GA.PA,
Maria i Kazimierz Adamowiczowie, Warszawa – Włochy, 2002 rok.