Wstęp - STĄD DO WIECZNOŚCI
“Zbierać przemijające okruchy przeszłości, bo z nich teraźniejszość, przyszłość i wytłumaczenie wszystkiego”
Motto pochodzi z pierwszego opracowania wirtualnej strony Narodowa GA.PA (jako GAleria PAmiątek Rodzinnych / GAleria PAmięci Zbiorowej i Wyobraźni) z 1999 roku. Pierwsza Narodowa GA.PA była stworzona dzięki inspiracjom – wizytom w domach osób, które kolekcjonują piękne obrazy i grafiki i o nich pięknie opowiadają (vide warszawski dom Wiesława Ochmana), przyjaciółek i przyjaciół z różnych części świata,, którzy chcieli podzielić się swoją pamięcią i prosili o utworzenie specjalnej wirtualnej przestrzeni, gdzie rodzinne pamiątki, czy przyjacielskie wspomnienia, winny być zachowane również dla przyszłości, jako obrazy naszej zbiorowej pamięci i wyobraźni,. W kolejnych latach technologia wykonania strony Narodowa GA.PA uległa zestarzeniu. Dla uszanowania tych i innych dotychczas przesłanych wpisów, w 2020 roku zainwestowano w nową technologię i po prawie dwóch latach koncepcyjnej i programistycznej pracy skopiowano w nowej technologii i reaktywowano, tę w zaczynie jako wolną i niezależną wirtualną stronę Narodowa.pl, w 2022 roku w nowej wersji.
Liczymy na dalsze rodzinne pamiątki i życiowe wspomnienia umieszczane w tego rodzaju wirtualnych stronach zbiorowej pamięci i wyobraźni, w tym w Narodowa.pl – przez tych wszystkich, którzy ufają, że sens życia i rzecz cała polega na dzieleniu się pamięcią z innymi.
Te okruchy rodzinnej, przyjacielskiej pamięci są częścią każdego Narodowego Dziedzictwa Kulturowego i warto je chronić przed zapomnieniem.
_______________________________________________________________________________________________
Nasze plany na rok 2024, czy lata następne – po pierwsze rozbudowa funkcji KONTO NA STRONIE NARODOWA.PL (czekamy na sugestie odwiedzających stronę, a może też pomoc w budowie!), oraz wskrzeszenie danych internetowych stron/wirtualnych galerii Narodowa GA.PO, GA.MI, GA.ART, GA.FUTURE, itp.
Uwagi o nawigacji w portalu Narodowa.pl : aby zobaczyć dany eksponat kolejno dotykaj / klikaj raz na daną fotografię czy jej opis. Aby w danym eksponacie powiększyć daną fotografię czy skan i tak dalej – dotknij / kliknij dwa razy.
______________________________________
Kilka uwag o może dość niejasnym Polu Zmysłów – w zamyśle Komunikatorów na stronie Narodowa.pl – pola te są propozycją, zaczynem, ideą przyszłych funkcji w ramach zbiorowej pamięci i wyobraźni, w ramach wspólnego kreatywnego rozwoju – również w oczekiwaniu na inne propozycje otrzymywane od odwiedzających stronę Narodowa.pl – na dziś jest to propozycja nazwana PANACEA – gry zbiorowej wyobraźni i skojarzeń.
Jeśli teraz osoba zgłaszającą swój wpis tego Pola Zmysłów przy swoim eksponacie sobie nie życzy – jest stworzona funkcja jego wyłączenia w momencie zgłaszania swojego wpisu – eksponatu.
_____________________________________
Cenzura zgłaszanych eksponatów – na stronie Narodowa.pl jej nie było, nie ma i nie będzie. Niektóre zgłaszane rodzinne i inne pamiątki mogą wydawać się drobne, błahe, nieważne – ale tak nie jest – każda zgłaszana pamiątka niesie ze sobą swoją historię, mówi do nas o niej, wystarczy tylko uruchomić własną wyobraźnię. Wszystkie odnoszące się do tego tematu punkty – w Regulaminie strony Narodowa.pl.
________________________________
Nazwy tej strony: Wirtualna Strona Narodowa.pl i Wirtualny Portal Narodowa GA.PA – traktowane są w świetle prawa równoznacznie.
_____________________________________
Pierwsi przyjaciele – sympatycy wirtualnej strony Narodowa.pl :
Przyjaciel, pisarz, poeta, redaktor Adrian Markowski – jego prasowy wywiad na temat pierwszych wersji internetowej strony Narodowa.pl jako Galeria GA.PA (GAleria Rodzinnych PAmiątek i Wspomnień) – CRN – COMPUTER RESELLER NEWS 06.09.2004 “OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” https://crn.pl/artykuly/ocalic-od-zapomnienia/
Sympatyk, przyjaciel: Marek Bogatek, Sydney, Australia
Donator pierwszych eksponatów: Patricia Sobol Smith, Ligonier, USA
Donator pierwszych eksponatów: Tadeusz Sokołowski, Warszawa, Polska
Donator wielu eksponatów: Stanisław “Stan” Pieniążek, przyjaciel z PTG Polskiego Towarzystwa Genealogicznego
#NarodowaRodzinnaiPrzyjacielskaPamęći #ZbiorowaPamięćiWyobraźnia
________________________________________________
ZASADY KOPIOWANIA I WYKORZYSTYWANIA MATERIAŁÓW INTERNETOWEJ STRONY NARODOWA.PL – INFORMUJEMY, ŻE JEST TO INTERNETOWA STRONA OTWARTA, PRZY CHĘCI W DOBREJ WIERZE KOPIOWANIA I WYKORZYSTANIA WSZELKICH TEKSTÓW I MATERIAŁÓW ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE NARODOWA.PL, NIEZBĘDNYM JEST PISEMNE PODANIE CELU I MIEJSCU WYKORZYSTANIA CELEM POTWIERDZENIA PRZEZ STRONĘ NARODOWA.PL – EMAIL: narodowa@narodowa.pl LUB POPRZEZ “KONTAKT’ NA STRONIE LUB INNĄ PISEMNĄ DROGĄ , ORAZ, PRZY WYKORZYSTANIU, UMIESZCZENIE NASTĘPUJĄCEJ PEŁNEJ INFORMACJI : Ze zbiorów wirtualnej niezależnej strony Narodowa.pl https://narodowa.pl
UWAGA OGÓLNA: TWÓRCY STRONY NARODOWA.PL NIE BĘDĄ ODPOWIADALI NA WSZELAKIE PYTANIA CO DO ISTNIENIA STRONY, PONIEWAŻ JAKAKOLWIEK ODPOWIEDŹ STRONY NARODOWA.PL MOŻE ZAKŁÓCIĆ INDYWIDUALNY ODBIÓR STRONY NARODOWA.PL PRZEZ OSOBĘ STRONĘ NARODOWA.PL ODWIEDZAJĄCĄ, PRZEPRASZAMY.
_________________________________________________
Część Uwag Ogólnych – ze strony Narodowa.pl – ,,ZBIOROWA PAMIĘĆ I WYOBRAŹNIA”:
W powstaniu i rozwoju wirtualnej strony Narodowa.pl pewne pojęcia winny być lepiej opisane, takie jak przynależna stronie ,,Zbiorowa Pamięć i Wyobraźnia”. Spróbujmy to podać w kilku zdaniach, choć będzie to trudne, ponieważ są to dziedziny nauki i naukowe pojęcia stosunkowo młode:
Pamięć zbiorowa, kolektywna (ta ma trochę inne znaczenie niż zbiorowa) – to zespół wyobrażeń i pamięci o przeszłości, życiu przodków, ich czasu, obyczajów, wierzeń, sposobów myślenia i zachowania, ich losu i symboli, które są częścią naszej tradycji tradycji kulturowej i narodowej, dziedzictwem przeszłości. Wirtualny Portal Narodowa GA.PA chciałaby pomagać w zachowaniu przed zapomnieniem rodzinnych “okruchów pamięci”, które są przecież częścią wielkiej Historii. Pamięć zbiorowa bezpośrednio prowadzi do wyobraźni zbiorowej, kolektywnej – ta też ma trochę inne znaczenie niż zbiorowa, obok kolektywnej jest też częścią jednostki., W oparciu o takie właśnie rodzinne wspomnienia, okruchy pamięci, obrazy, symbole, myśli i słowa można rozwinąć całą dziedzinę nauki, przewidywać bieg zdarzeń, łącząc w ten sposób przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Oczywiście nie chodzi tu o przewidywania indywidualnych losów (choć po części i to jest możliwe), ale mniejszych, czy większych grup społecznych, począwszy od rodziny, a skończywszy na narodzie. Bo przecież to, jak reagujemy na różne wydarzenia, wojny, katastrofy, lub nawet decyzje w pewnych okresach niezmiennej lub zmieniającej się władzy, zależy od rodzinnych i społecznych wzorców, które tworzyły się całymi stuleciami, a które oddają na przykład dzieła sztuki, ale są także w rodzinnych pamiątkach i wspomnienia, sposobie się do nich odnoszenia. Stąd główne motto portalu Narodowa GA.PA z jej pierwszej wersji z 2002 roku “Zbierać przemijające okruchy przeszłości, bo z nich teraźniejszość, przyszłość i wytłumaczenie wszystkiego”. Mamy więc niezwykłą Zbiorową Pamięć i Zbiorową Wyobraźnię. Choć nie są to pojęcia te same, to mogą być w grze życia wspólnikami. Połączone, pozwalają, jak to wynika z wymienionych wcześniej teorii, na sięganie w przyszłość. Nie jak przy rekognicji (jasnowidzenie), ale z wiedzy o przeszłości jednostek i rodzin.
W kilku końcowych ogólnych słowach: Zbiorowa Pamięć i Wyobraźnia pomaga w poznaniu istoty życia, ludzkiej egzystencji, tradycji zachowań w danej kulturze społeczno-rodzinnej, w odpowiedzi skąd biorą się dziedziczone społeczne normy, zasady, kodeksy, dekalogi, wreszcie ograniczenia wolności człowieka, dla podpowiedzi jak być człowiekiem wolnym – tu gotowych recept nie ma, i nigdzie być nie powinno – każdy rzecz całą musi ułożyć sobie sam.
…