[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic

Wstęp - STĄD DO WIECZNOŚCI

“Zbierać przemijające okruchy przeszłości, bo z nich teraźniejszość, przyszłość i wytłumaczenie wszystkiego”

Powyższe motto pochodzi z pierwszego opracowania wirtualnej strony Narodowa GA.PA (jako GAleria PAmiątek Rodzinnych / GAleria PAmięci Zbiorowej i Wyobraźni) z 2002 roku. Jej pierwsza wersja ukazała się publicznie w Internecie w 1999 roku. Ta pierwsza strona Narodowa GA.PA była stworzona dzięki inspiracjom przyjaciółek i przyjaciół z różnych części świata, fascynatów badania historii rodzin, którzy chcieli podzielić się swoją pamięcią i prosili o utworzenie specjalnej wirtualnej przestrzeni, gdzie rodzinne pamiątki, czy przyjacielskie wspomnienia, winny być zachowane również dla przyszłości, jako obrazy naszej zbiorowej pamięci i wyobraźni,. W kolejnych latach technologia wykonania strony Narodowa GA.PA uległa zestarzeniu. Dla uszanowania tych i innych dotychczas przesłanych wpisów, w 2020  roku zainwestowano w nową technologię i po prawie dwóch latach koncepcyjnej i programistycznej pracy skopiowano w nowej technologii i reaktywowano, tę w zaczynie jako wolną i niezależną wirtualną stronę Narodowa.pl, w 2022 roku w nowej wersji.

Liczymy na dalsze rodzinne pamiątki i życiowe wspomnienia umieszczane w tego rodzaju wirtualnych stronach zbiorowej pamięci i wyobraźni, w tym w Narodowa.pl – przez tych wszystkich, którzy ufają, że sens życia i rzecz cała polega na dzieleniu się pamięcią z innymi.

Te okruchy rodzinnej, przyjacielskiej pamięci są częścią każdego Narodowego Dziedzictwa Kulturowego i warto je chronić przed zapomnieniem.

_______________________________________________________________________________________________

Nasze plany na rok 2024, czy lata następne – po pierwsze rozbudowa funkcji KONTO NA STRONIE NARODOWA.PL (czekamy na sugestie odwiedzających stronę, a może też pomoc w budowie!), oraz wskrzeszenie danych internetowych stron/wirtualnych galerii Narodowa GA.PO, GA.MI, GA.ART, GA.FUTURE, itp.

            

Uwagi o nawigacji w portalu Narodowa.pl : aby zobaczyć dany eksponat kolejno dotykaj / klikaj raz na daną fotografię czy jej opis. Aby w danym eksponacie powiększyć daną fotografię czy skan i tak dalej – dotknij / kliknij dwa razy.

______________________________________

Kilka uwag o może dość niejasnym Polu Zmysłów – w zamyśle Komunikatorów na stronie Narodowa.pl – pola te są propozycją, zaczynem, ideą przyszłych funkcji w ramach zbiorowej pamięci i wyobraźni, w ramach wspólnego kreatywnego rozwoju – również w oczekiwaniu na inne propozycje otrzymywane od odwiedzających stronę Narodowa.pl – na dziś jest to propozycja nazwana PANACEA – gry zbiorowej wyobraźni i skojarzeń.

Jeśli teraz osoba zgłaszającą swój wpis tego Pola Zmysłów przy swoim eksponacie sobie nie życzy – jest stworzona funkcja jego wyłączenia w momencie zgłaszania swojego wpisu – eksponatu.

_____________________________________

Cenzura zgłaszanych eksponatów – na stronie Narodowa.pl jej nie było, nie ma i nie będzie. Niektóre zgłaszane rodzinne i inne pamiątki mogą wydawać się drobne, błahe, nieważne – ale tak nie jest – każda zgłaszana pamiątka niesie ze sobą swoją historię, mówi do nas o niej, wystarczy tylko uruchomić własną wyobraźnię. Wszystkie odnoszące  się do tego tematu punkty – w Regulaminie strony Narodowa.pl.

________________________________

Nazwy tej strony: Wirtualna Strona Narodowa.pl i Wirtualny Portal Narodowa GA.PA – traktowane są w świetle prawa równoznacznie.

_____________________________________

Pierwsi przyjaciele – sympatycy wirtualnej strony Narodowa.pl :

Przyjaciel, pisarz, poeta, redaktor Adrian Markowski – jego prasowy wywiad na temat pierwszych wersji  internetowej strony Narodowa.pl jako Galeria GA.PA (GAleria Rodzinnych PAmiątek i Wspomnień) – CRN – COMPUTER RESELLER NEWS 06.09.2004 “OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” https://crn.pl/artykuly/ocalic-od-zapomnienia/

Sympatyk, przyjaciel: Marek Bogatek, Sydney, Australia

Donator pierwszych eksponatów: Patricia Sobol Smith, Ligonier, USA

Donator pierwszych eksponatów: Tadeusz Sokołowski, Warszawa, Polska

Donator wielu eksponatów: Stanisław “Stan” Pieniążek, przyjaciel z PTG Polskiego Towarzystwa Genealogicznego


#NarodowaRodzinnaiPrzyjacielskaPamęći #ZbiorowaPamięćiWyobraźnia

________________________________________________

ZASADY KOPIOWANIA I WYKORZYSTYWANIA MATERIAŁÓW INTERNETOWEJ STRONY NARODOWA.PL – INFORMUJEMY, ŻE JEST TO INTERNETOWA STRONA OTWARTA, PRZY CHĘCI W DOBREJ WIERZE KOPIOWANIA I WYKORZYSTANIA WSZELKICH TEKSTÓW I MATERIAŁÓW ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE NARODOWA.PL, NIEZBĘDNYM JEST PISEMNE PODANIE CELU I MIEJSCU WYKORZYSTANIA CELEM POTWIERDZENIA PRZEZ STRONĘ NARODOWA.PL – EMAIL: narodowa@narodowa.pl LUB POPRZEZ “KONTAKT’ NA STRONIE LUB INNĄ PISEMNĄ DROGĄ , ORAZ, PRZY WYKORZYSTANIU, UMIESZCZENIE INFORMACJI : Ze zbiorów wirtualnej strony Narodowa.pl https://narodowa.pl

UWAGA OGÓLNA: TWÓRCY STRONY NARODOWA.PL NIE BĘDĄ ODPOWIADALI NA WSZELAKIE PYTANIA CO DO ISTNIENIA STRONY, PONIEWAŻ JAKAKOLWIEK ODPOWIEDŹ STRONY NARODOWA.PL MOŻE ZAKŁÓCIĆ INDYWIDUALNY ODBIÓR STRONY NARODOWA.PL PRZEZ OSOBĘ STRONĘ NARODOWA.PL ODWIEDZAJĄCĄ, PRZEPRASZAMY.

_________________________________________________

 

Część Uwag Ogólnych – ze strony Narodowa.pl – ,,ZBIOROWA PAMIĘĆ I WYOBRAŹNIA”:

W powstaniu i rozwoju wirtualnej strony Narodowa.pl pewne pojęcia winny być lepiej opisane, takie jak przynależna stronie ,,Zbiorowa Pamięć i Wyobraźnia”. Spróbujmy to podać w kilku zdaniach, choć będzie to trudne, ponieważ są to dziedziny nauki i naukowe pojęcia stosunkowo młode:

Pamięć zbiorowa, kolektywna (ta ma trochę inne znaczenie niż zbiorowa) – to zespół wyobrażeń i pamięci o przeszłości, życiu przodków, ich czasu, obyczajów, wierzeń, sposobów myślenia i zachowania, ich losu i symboli, które są częścią naszej tradycji tradycji kulturowej i narodowej, dziedzictwem przeszłości. Wirtualny Portal Narodowa GA.PA chciałaby pomagać w zachowaniu przed zapomnieniem rodzinnych “okruchów pamięci”, które są przecież częścią wielkiej Historii. Pamięć zbiorowa bezpośrednio prowadzi do wyobraźni zbiorowej, kolektywnej – ta też ma trochę inne znaczenie niż zbiorowa, obok kolektywnej jest też częścią jednostki., W oparciu o takie właśnie rodzinne wspomnienia, okruchy pamięci, obrazy, symbole, myśli i słowa można rozwinąć całą dziedzinę nauki, przewidywać bieg zdarzeń, łącząc w ten sposób przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Oczywiście nie chodzi tu o przewidywania indywidualnych losów (choć po części i to jest możliwe), ale mniejszych, czy większych grup społecznych, począwszy od rodziny, a skończywszy na narodzie. Bo przecież to, jak reagujemy na różne wydarzenia, wojny, katastrofy, lub nawet decyzje w pewnych okresach niezmiennej lub zmieniającej się władzy, zależy od rodzinnych i społecznych wzorców, które tworzyły się całymi stuleciami, a które oddają na przykład dzieła sztuki, ale są także w rodzinnych pamiątkach i wspomnienia, sposobie się do nich odnoszenia. Stąd główne motto portalu Narodowa GA.PA z jej pierwszej wersji z 2002 roku “Zbierać przemijające okruchy przeszłości, bo z nich teraźniejszość, przyszłość i wytłumaczenie wszystkiego”. Mamy więc niezwykłą Zbiorową Pamięć i Zbiorową Wyobraźnię. Choć nie są to pojęcia te same, to mogą być w grze życia  wspólnikami. Połączone, pozwalają, jak to wynika z wymienionych wcześniej teorii, na sięganie w przyszłość. Nie jak przy rekognicji (jasnowidzenie), ale z wiedzy o przeszłości jednostek i rodzin.

W kilku końcowych ogólnych słowach: Zbiorowa Pamięć i Wyobraźnia pomaga w poznaniu istoty życia, ludzkiej egzystencji, tradycji zachowań w danej kulturze społeczno-rodzinnej, w odpowiedzi skąd biorą się dziedziczone społeczne normy, zasady, kodeksy, dekalogi, wreszcie ograniczenia wolności człowieka, dla podpowiedzi jak być człowiekiem wolnym – tu gotowych recept nie ma, i nigdzie być nie powinno – każdy rzecz całą musi ułożyć sobie sam.

chcesz wiedzieć więcej o początkach STRONY NARODOWA.PL ?

Website Project Created by RAW-CODE