[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
[wpml_language_selector_widget]
Polish English French German Spanish Finnish Hebrew Swedish Norwegian Italian Czech Slovak Bulgarian Hungarian Portuguese Russian Chinese (Simplified) Japanese Hindi Arabic
Dział Section 3 — PROSZĘ KLIKNĄĆ NA TYTUŁ / FOTOGRAFIĘ/SKAN DANEGO EKSPONATU - KLIKNIĘCIE PODWÓJNE DA POWIĘKSZENIE ZNACZNE -- -- Stare Rodzinne Fotografie, Wspomnienia, Rodzinne Znaleziska...

Wielka kolekcja okolicznościowych kartek z albumów śp. Stryja – dziś na WIELKANOC – z czasów głębokiej komuny PRL-u lat 60-tych, wcześniej lata przedwojenne 1925, 1929, wreszcie rok 1909 i 1901, w tym zagadka z Lisowczykiem i kilka ,,odkrytek” – zapowiedzi wystaw innych zbiorów tematycznych starych kartek // Od strony Narodowa.pl ponownie Wesołego Alleluja z życzeniem uśmiechniętego Carpe diem.

Zgłaszający Eksponat:
Ludwik Juliusz Zakrzewski
podziel się z innymi:

Witam miłośników rodzinnych pamiątek,

Nie ukrywam, zainspirowały mnie na stronie Narodowa.pl opublikowane właśnie niezwykłe 100-letnie okolicznościowe kartki na Wielkanoc z albumu pradziadków z dawnych Polskich Kresów Wschodnich przesłane przez Grażynę Rebell-Cieniewską. Przypomniałem sobie, że gdzieś tam w u mnie w domowej bibliotece stoją sobie stare albumy z okolicznościowymi, w tym świątecznymi kartkami, które kolekcjonowali członkowie rodziny od pokoleń, również w czasie powojennych lat komuny i głębokiego PRL-u.

W związku z tym pozwalam sobie umieścić w Narodowa.pl z rodzinnych zbiorów przede wszystkim kilkanaście kartek na Wielkanoc, niech przypominają ten czas świąteczny i radosny w biedzie komuny PRL, wśród autorów kartek malarze Eugeniusz Stec (3 prace, być może z odrzutu produkcji)), Tadeusz Ulatowski (6 prac), fotografowie J. Siudecki i S. Jabłońska (2 kartki), i inni.

Dla uporządkowania w dzisiejszym albumie wpisu – podaję, w kolejności ukazywania, skany z podaniem niektórych kartek autora lub próby kartek tytułowania:

1 – ,,Kobieta w stroju regionalnym Polski” – ok. 1925 r.

2 – ,,Dwa baranki”- z 1939 r.

3-10 – ogólne

11-13 – Eugeniusz Stec

14-19 – Tadeusz Ulatowski

21-22 J. Siudecki i S, Jabłońska

23 – ogólna

23 ,,Bociany i dziecko” – z 19o1 roku

24 ,,Dwie młode panienki z wielkim jajem” z 1909 roku

25. j.w. ,,rewers”

Poza kartami wielkanocnymi dodaję na dziś kilka przykładów innych kartek z rodzinnej kolekcji, jest ich prawie tysiąc ułożonych tematycznie, nie jestem pewien, czy admin strony Narodowa.pl publikacji nawet ich części wytrzyma:

26 ,,Lisowczyk z zagadką” z pocz. XX wieku – a więc do wszystkich pytanie: z jakiej to okazji jest ta kartka, i czy to wnuczek pisał do babci?

27 ,,Rotmistrz ciężkiej pancernej chorągwi (Wiek XVII)”

28 ,,Rewers rodzinnej kartki z początku XX wieku” (wielka prośba do innych o rozczytanie tekstu)

29 ,,Rewers rodzinnej kartki z początku XX wieku” (wielka prośba do innych o rozczytanie tekstu)

30. ,,Pozdrav z Prahy!” 1904 rok.

31. ,,Do powieści ‘Fata Morgana’ Gamastona”: ,,REUMATYZM STAWOWY I CZWORO DZIECI…!…WAM NIE WOLNO MIEĆ DZIECI, NĘDZARZE…!..” – rysował St. Stawiczewski (prof. ASP Warszawa).

32. ,,Cimon and Pero” (Miłosierdzie rzymskie), obraz Rubensa, kartka z osobistą notatką kolekcjonera – rok 1913 (prawdopodobnie na kartkach notował daty ich pozyskania)”:

33. j.w. rewers.

==

Kartki te są z kolekcji świątecznych i innych kartek głównie śp. stryja Rejenta w Brwinowie Kazimierza Moykowskiego, który, jak to zostało w rodzinnej legendzie, prócz kolekcjonowanie na wielką skalę kartek, lubił pasjami codzienne przejażdżki podmiejską koleją na trasie Brwinów-Otwock.

==

Życząc wszystkim radosnych Świąt Wielkanocnych pozdrawiam serdecznie, Ludwik Juliusz Zakrzewski, kwiecień 2025 roku

==

P.S. Jako podkład muzyczny do wpisu dodaję wielkanocnego Vivaldiego, boć to z z tymi samymi boćkami fruwa co na clipie: https://www.youtube.com/watch?v=Z_tk-AhlA1o

==

Od admina strony Narodowa.pl –

Tu będą podawane odpowiedzi innych czytających w sprawie próśb autora wpisu:

# 26 ,,Lisowczyk z zagadką” z pocz. XX wieku – a więc do wszystkich pytanie: z jakiej to okazji jest ta kartka, i czy to wnuczek pisał do babci? – pomoc Grażyny Rebell-Cieniewskiej:

Treść kartki: Stanisław! Całuję Cię w Nos numeru do roweru, bo zaraz w sobotę lub niedzielę miałbym wielką ochotę się przejechać. Dla wszystkich należne uprzejmości i ucałowania załączam. Wincentom wyrażam kondolencje. Do widzenia Kazimierz. (na każdym z boków napis) Babci ucałowania rączek.

# 28 ,,Rewers rodzinnej kartki z początku XX wieku” (wielka prośba do innych o rozczytanie tekstu) – pomoc Grażyny Rebell-Cieniewskiej:

Kartka pisana z Krakowa 22/III 09r. do “Najdroższej Mamusi ! Odkrytkę wczoraj otrzymałem. Bardzo za nią dziękuję. Ja bez wielkich trudności dostawiłem cały ten bagaż, a czy Bajman owe kalosze odstawił gdzie należało. Szkoda, że o zasłabnięciu Babci, które zaczęło się 7/III zostałem powiadomiony dopiero teraz. Że ja nie (proszę ?) to nie dowód, by mię wieści (nie mogę przeczytać) takowe (?) nie interesowały. Nie pisałem, bo ogromnie się wkuwam (?) Przyjadę 27 albo też 28 prawie napewno. O pantoflach i o krawacie pamiętam; trzeba jednak było Zygmie i na krawat określić jakieś maximum, jak to uczynił w kwestji pantoflowej. Może Mamusia będzie tak dobrą i uprosi Ojca, by się przyczynił do zmiany mojego.” I to tyle, niestety o co ma być uproszony Ojciec tego już się nie dowiemy, bo tego na kartce nie ma.

# 29 ,,Rewers rodzinnej kartki z początku XX wieku” (wielka prośba do innych o rozczytanie tekstu) – pomoc Grażyny Rebell-Cieniewskiej:

Treść tej kartki (pisownia oryginalna): “Kochany Kaziu ! Rzecz się wyjaśniła. Jasnego z białym ogonem złapano na Twardej i Stachlew. go wykupił za 40 kop. a zatem koguś wziął “Krauzównę”. Swojej samicy od Cara nie wykupiłem, dziś podczas gonienie złapano mnie samca od tej samicy co złapał Car. Twój jasny z białym ogonem, wcale źle w locie nie chodzi. Co zrobić z tym nowo nabytym czy zatrzymać go do twojego przyjazdu ? Z tej pocztówki, którą od Ciebie otrzymałem wnoszę, żeś przedtem do mnie musiał pisać. Otóż jeśliżeś pisał to wiedz o tem że odkrytki te pisane do mnie po twojej w Warszawie bytności, do rąk moich nie doszły prócz jednej z 8/III 09. Obecnie daj buzi i napisz co robić twój Stanisław”. Wydaje mi się, że panowie piszą o koniach i wyścigach. ale może mi się tak tylko wydaje.
(!) Internetowy link do wpisu na stronie Narodowa.pl Grażyny Rebell-Cieniewskiej o jej rodzinnych pamiątkach – tu 100-letnich świątecznych kartkach z albumu Pradziadków:

Korespondencja

Website Project Created by RAW-CODE